Astrofyzik, kozmológ, nadšenec poézie a vedec, ktorý až desivo presne hovoril o budúcnosti technologického sveta. Carl Sagan sa ešte v roku 1995 znepokojivo vyjadril ohľadom toho, ako môžu veda a technológie zmeniť smerovanie Spojených štátov amerických, pričom aj po 27 rokoch sa ukazuje, že mal pravdu.
Sagan je známy najmä ako „kazateľ“ vedy, ktorý ľuďom komunikoval zložité myšlienky tak, ako to nedokázal nikto iný. Zosnulý astrofyzik bol tiež populárny za to, že nemal problém vyjadriť aj veľmi kritické pohľady na ľudstvo a budúcnosť našej spoločnosti, píše IFL Science.
Vo svojej knihe The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark z roku 1995 Sagan vysvetľuje, ako jeho vedecká metóda pomohla osvetliť mnohé z najchmúrnejších kútov sveta. Verí však, že snahu o mier a pravdu v spoločnosti podkopávajú práve „starí známi priatelia“ ľudstva: povery, pseudoveda a dezinformácie.
Mal pravdu už 27 rokov dozadu
V pasáži textu, ktorá sa často cituje aj 27 rokov od vydania, Sagan uvádza svoju pesimistickú víziu toho, kam sa USA budú uberať, ak stratia obdiv k rozumu, racionalite a otvorenému kritickému mysleniu.
Je veľmi znepokojujúce, ale vyzerá to tak, že spoločnosť došla do tohto cieľa, že verí len horoskopom a podobne, tvrdí už zosnulý vedec, ktorý umrel v roku 1996.
Úryvok z nadčasového diela Sagana odkrýva pravdu, ktorá platí aj v roku 2022. „Veda je viac ako súbor vedomostí. Je to spôsob myslenia. Mám predtuchu, že USA budú v dobe žitia mojich detí a vnúčat len ekonomikou služieb a informácií, pretože takmer všetky kľúčové výrobné odvetvia odišli do iných krajín,“ načal v diele Sagan.
Ak budeme spochybňovať autority, skĺzneme do temnoty
„Sily vedy a technológií sú v rukách ľudí a nikto nemôže úplne pochopiť závažnosť týchto problémov, ktoré vznikajú. Ľudia stratili schopnosť určovať svoje vlastné medze a vedome spochybňujú tých, ktorí majú autoritu. Sú neschopní rozlišovať medzi tým, čo je dobré a čo je pravda. Touto cestou skĺzneme takmer bez povšimnutia späť do povier a temnoty,“ povedal Sagan ešte v roku 1995.
Nahlásiť chybu v článku