Foto: Arthur Trembanis

Obdobie studenej vojny bolo obdobím množstva jadrových testov.

Ako Sovietsky zväz, tak aj USA po druhej svetovej vojne naplno rozbehli svoj jadrový program a začali vyvíjať stále silnejšie a dokonalejšie jadrové zbrane. Tie ale bolo potrebné niekde otestovať. A jedným z takých miest, kde USA testovali zbrane, ktoré boli aj tisíckrát silnejšie ako tie, ktoré boli zhodené na Hirošimu či Nagasaki, bol atol Bikini. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Atol Bikini na Marshallových ostrovoch sa tak stal strelnicou najsmrteľnejších zbraní, aké kedy ľudstvo vyvinulo. Ako uvádza portál IFL Science, začiatkom studenej vojny tu USA vykonalo 22 testov jadrových bômb.

Aj keď stopy po explóziách už nie sú na prvý pohľad viditeľné, pri bližšom pohľade na dno oceánu je možné zbadať jazvy, ktoré tu atómové bomby zanechali. Dokazujú to snímky tímu oceánografov a geológov, ktorí morské dno zmapovali a zaznamenali tak, ako ho jadrové testy pretvorili.

Potopené vojnové lode a krátery po atómových testoch. Foto: Arthur Trembanis

Svoju prácu prezentovali na konferencii Americkej geofyzikálnej únie. Ukázali tam krátery po rôznych jadrových testoch a takisto aj desiatky lodí, ktoré boli počas týchto testov s cieľom získania informácií o výbuchu potopené.

Foto: Arthur Trembanis

Bikini boli vybraté za cieľ pre svoju idylickú odľahlosť a veľkú, ľahko prístupnú lagúnu,“ povedal pre BBC News vedúci štúdie doktor Arthur Trembanis z Delawerskej univerzity na stretnutí a dodáva: „V tom čase americký komik Bob Hope vtipkoval, že sa našlo jedno miesto na Zemi, ktoré nebolo dotknuté vojnou a spravili sme z neho peklo.

USS Saratoga. loď amerického námorníctva, ktorá sa potopila skúškou atómovej bomby, 25. júla 1946 Foto: Arthur Trembanis

Mapovanie podmorského dna sa zameralo najmä na testy Able a Baker vykonané v roku 1946 v rámci operácie Crossroads, ale aj na testy vodíkových bômb a to Castle Romeo a Castle Bravo z roku 1954.

Kráter Castle Romeo a Castle Bravo. Foto: Arthur Trembanis

Veľmi výrazný kráter zanechal test Baker, kde 21-kilotonová bomba vybuchla 27 metrov pod hladinou. Výbuch zanechal kráter hlboký 8 metrov a široký až 700 metrov. Pre BBC Trembanis povedal, že to vyzerá, ako keby kapitánka Marvelová prelomila planétu a vložil do nej priehlbinu.

Bikini Atomic Test 25 July 1946

Aj test Castle Bravo, ktorý bol atmosferický zanechal svoje stopy. Išlo totiž o najväčší jadrový test USA, ktorý nedopadol úplne podľa ich predstáv. Fyzici totiž nesprávne odhadli silu výbuchu a ten bol prinajmenšom dvojnásobný. Viac o teste Castle Bravo nájdete v samostatnom článku . Test o sile 15 megaton, čo je tisícnásobne viac ako bomba zhodená na Hirošimu, zanechal na morskom dne kráter hlboký 30 metrov a šíroký až 1 400 metrov.

Foto: Arthur Trembanis

Je skutočne pozoruhodné, že aj po takom dlhom čase dokážu vedci pomocou moderných technológií nájsť aj takéto smutné jazvy na našej planéte, ktoré vznikli iba s cieľom ukázať inej veľmoci počas studenej vojny svoju silu.

Uložiť článok

Najnovšie články