Naše Slnko je momentálne v aktívnej fáze, čo dokázalo aj v pondelok 11. apríla. Slnečná škvrna na jeho povrchu explodovala, čo spôsobilo hromadný výron slnečného materiálu. Ten teraz smeruje k Zemi a spôsobí geomagnetickú búrku.
Už zajtra
Ako uvádza portál Science Alert, výbuch uvoľnil veľké množstvo energie vo forme žiarenia, čo viedlo ku koronálnej ejekcii hmoty. Tá by mala zasiahnuť Zem 14. apríla.
Geomagnetické búrky vznikajú po tom, čo na Slnku došlo k vyvrhnutiu častíc s vysokou energiou smerom k Zemi. Prúd týchto častí potom interferuje s magnetickým pólom našej planéty.
Ako píše iMeteo, búrka bude triedy G2, teda stredne silná. Svojou intenzitou nás však môže ovplyvniť. Môže vypadávať satelitný signál, navigácie GPS, môžu nastať výkyvy v elektrickej sieti, či môže byť problém s telekomunikačnými sieťami.
Geomagnetická búrka spôsobí aj úkaz nazývaný polárna žiara. Bude ju možné pozorovať aj v nižších polohách, a to približne do zemepisnej šírky 55°.
Nič nezvyčajné pre Slnko
Táto aktivita nie je ničím neobvyklým vo fáze, v akej sa naša hviezda nachádza. Slnko totiž smeruje k svojmu maximu aktivity a očakáva sa, že vrchol dosiahne v roku 2025. To znamená, že do tohto roku nás čaká ešte pomerne veľké množstvo udalostí, ako je táto.
Nahlásiť chybu v článku