foto: commons.wikimedia.org

Slnečná búrka vznikla masívnou explóziou v atmosfére Slnka.

Prúd vyvrhnutých nabitých častíc tak čoskoro zasiahne aj našu Zem. A to sa má stať už zajtra, pričom vedci upozorňujú, že častice môžu ovplyvniť činnosť, narušiť, či dokonca aj vyradiť z funkčnosti satelity alebo iné citlivé prístroje. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Slnečné erupcie a následný tok nabitých častíc nie je nezvyčajný jav. Tentoraz to ale bude iné, keďže Zem tieto častice zasiahnu v období nastávajúcej jarnej rovnodennosti. Podľa vedcov tak môžu v atmosfére vznikať tzv. „praskliny“ a Zem tak bude časticiam zo Slnka odolávať menej, ako je zvyčajné.

Nabité časti tak môžu ovplyvniť aj GPS systémy či lietadlové navigácie, avšak ich významné ovplyvnenie sa neočakáva. Pre mnohých astronómov a vedcov majú takéto búrky aj prínos, keďže môžu tak lepšie študovať správanie sa Slnka.

Útechou pre nás nateraz môže byť, že najviac zasiahnuté oblasti sú mimo nášho územia. Podľa portálu Daily Mail by mali byť najviac zasiahnuté oblasti Škótska a severného Anglicka a ďalej severné oblasti USA a to najmä štáty Michigan a Maine.

Pozri aj: Ak nastane táto búrka, ľudstvo bude mať iba hodinu na svoju záchranu

dailymail.com
Uložiť článok

Najnovšie články