Leto je už dávno za nami a nočné výlety do prírody sú u väčšiny ľudí na programe až v ďalšej sezóne. Už o pár dní by sme však mali urobiť výnimku. Príroda a vesmír si totiž pre nás pripravili ďalšie nebeské divadlo v podobe periodických meteorických rojov. Ako už býva v októbri zvykom, na nebeskej oblohe budeme môcť pozorovať po nevýrazných Drakonidoch aj Orionidy.
Kým Drakonidy pre ich slabučkú výdatnosť pozná málokto, Orionidy sú už o niečo známejšie. Ich frekvencia totiž dosahuje v priemere asi 20 meteorov za hodinu. Tento meteorický roj je aktívny už od začiatku mesiaca a trvá až do prvých novembrových dní, no jeho maximum prichádza pravidelne 21. a 22. októbra. Radiant (zdanlivé miesto vychádzania meteorov) Orionidov hľadajte, ako aj sám názov napovedá, v súhvezdí Orion. To na nočnú oblohu od polovice mesiaca vychádza krátko pred polnocou.
Orionidy napriek priemernej výdatnosti patria medzi najznámejšie meteorické roje. Môže za to ich materské teleso, ktorým je snáď najznámejšia kométa vôbec – Halleyho kométa. Okrem toho patria Orionidy aj medzi najrýchlejšie periodické roje. Do zemskej atmosféry vstupujú rýchlosťou 66 km/s.
Nahlásiť chybu v článku