Čo majú spoločné filmy o Indiana Jonesovi a Piráti Karibiku?. Foto: MovieStillsDB

Tento zvuk vo filme ste zrejme počuli už aj vy.

Ak by sa vás niekto opýtal, čo majú spoločné filmy ako sága Star Wars, Toy Story, Pán prsteňov či Tarantinova krimi komédia Gauneri, zrejme by vám nenapadla žiadna spoločná premenná. Tí naozaj všímaví diváci, ktorí filmy nielen pozerajú, ale aj rovnako pozorne počúvajú, vedia, že spoločný majú jeden zvuk, ktorý sa vo všetkých týchto objavil. A nejde o žiadnu náhodu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Trvá to už desiatky rokov a zrejme to ďalšie desiatky aj trvať bude. Reč je o jednom konkrétnom a vždy rovnakom zvuku, ktorý sa objavil už v nespočet filmoch rôzneho žánru. Nejde o žiadnu náhodu, ale zámer, alebo lepšie povedané interný vtip, ktorý hollywoodskych filmárov a zvukárov. Konkrétne ide o hrozivý výkrik, ktorý je možné počuť v desiatkach známych i menej známych titulov, píše magazín Unilad.

Spomínaný hrozivý výkrik má dokonca aj oficiálne pomenovanie. Ľudia pracujúci vo filmovom priemysle a aj zanietení milovníci filmov tento zvuk poznajú ako Wilhelmov vreskot. Ako ale celý tento interný vtip, ktorý tvorcovia filmov vo svojich snímkach používajú už desiatky rokov, vznikol?

Záber z filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa. Foto: MovieStillsDB

Tajomný výkrik v animákoch i hraných filmoch

Najčastejšie je Wilhelmov vreskot počuť v bojových scénach, presne do takých sa totiž najviac hodí. Pokiaľ teda scény bitiek, prestreliek, naháňačiek, búračiek či takých, kde medzi postavami vzniká hromadný chaos a panika, sledujete a počúvate pozorne, existuje veľká pravdepodobnosť, že ste tento zvuk už počuli aj vy.

Vôbec prvýkrát bol tento výkrik použitý vo westernovom filme Distant Drums v roku 1951. Odvtedy ale našiel svoje miesto v množstve áčkových, ale aj menej kvalitných, béčkových filmoch či televíznych produkciách.

Podľa pôvodného plánu malo ísť o výkrik muža, ktorého pohryzol aligátor. Zvuk sa ale filmárom zapáčil natoľko, že ho začali využívať aj v iných projektoch a dokonca štúdio Warner Bros. ho zaradilo do svojej zvukovej knižnice a začal ho používať opakovane.

Zaujímavé pritom je, že Wilhelmov vreskot sa objavil v hraných i animovaných filmoch, v akčných snímkach, komédiách, ale i v hororoch. Vydarenú komplikáciu si môžete pozrieť nižšie.

Komu ten hlas patrí?

Dlhé roky si fakt, že rovnaký výkrik je v rôznych filmoch, nikto nevšimol. V 70. rokoch si ale túto kuriozitu všimla skupina študentov na filmovej škole v Kalifornii a oficiálne ho pomenovali. Meno tento výkrik získal podľa postavy z westernu The Charge At Feather River z roku 1963. Inšpirovaní kolegami z brandže začali tento výkrik používať vo svojich školských projektoch, neskôr ho umiestňovali aj v profesionálnych snímkach.

Jedným z nich bol aj zvukár Ben Burtt, ktorý pracoval na kultových filmových sériách ako Star Wars či Indiana Jones. Aj v nich je možno Wilhelmov vreskot počuť pri viacerých scénach tiež. Vtip sa ale zapáčil aj ostatným režisérom, ktorí ho začali vo svojich projektoch využívať tiež. Pozorné ucho tak započuje ikonický výkrik aj vo filmoch Quentina Tarantina či Petera Jacksona.

Záber z filmu Star Wars – Epizóda IV: Nová nádej. Foto: MovieStillsDB

Ako sme spomínali, ani samotní filmári ale nemali dlhé roky poňatia, odkiaľ sa Wihlemov vreskot vzal. Práve zvukárovi Burttovi sa ale podarilo dopátrať, že pravdepodobným autorom výkriku je herec Sheb Wooley, ktorý v snímke Distant Drums účinkoval. Burtt na to prišiel pri skúmaní záverečných titulkov filmu. Pôvodný výkrik si môžete vypočuť nižšie.

Uložiť článok

Najnovšie články