Už dnes preletí okolo Zeme potenciálne nebezpečný asteroid. Obávať sa zrážky však nemusíme, práve naopak. Vďaka jeho pozoruhodnej veľkosti bude možné prelet pozorovať aj s použitím menších astronomických ďalekohľadov.
Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pravidelne aktualizuje zoznam vesmírnych objektov, ktoré sa v najbližšom čase priblížia k našej planéte. V aktuálnom zozname sa nachádza aj asteroid 1998 OR2, ktorý sa k Zemi najviac priblíži práve dnes 29. apríla. Asteroid je klasifikovaný ako potenciálne nebezpečný, NASA však na svojom účte na Twitteri už dávnejšie upozornila, že na paniku nie je žiadny dôvod. Asteroid preletí v bezpečnej vzdialenosti, ponúkne však skvelé podmienky na jeho pozorovanie.
On April 29. asteroid 1998 OR2 will safely pass Earth by 3.9 million miles/6.2 million km. A @Daily_Express article implying there is a „warning“ about this asteroid is false. A complete listing of all asteroid passes is always public at https://t.co/i6i8HwCDJq. Carry on!
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) March 4, 2020
Bezpečný prelet nebezpečného asteroidu
Už podľa názvu je zrejmé, že asteroid 1998 OR2, objavili astronómovia v roku 1998. Stalo sa tak v havajskom observatóriu Haleakala, archívne snímky však naznačujú, že asteroid sa podarilo zachytiť už takmer o desaťročie skôr. Vďaka desaťročiam prieskumu o ňom máme pomerne dosť informácií. Okolo Slnka obehne raz za 3 roky a 8 mesiacov, za jeden deň sa okolo svojej osi otočí 6-krát. Vedcom sa podarilo určiť jeho trajektóriu, a to až do roku 2197, s obežnou dráhou Zeme sa nepretína.
Napriek tomu je asteroid 1998 OR2 klasifikovaný ako potenciálne nebezpečný. Môže za to najmä jeho veľkosť. Na základe pozorovaní astronómovia odhadujú, že má priemer o niečo viac ako 2 km. Asteroid pre klasifikáciu spĺňa aj druhú podmienku a to, že sa jeho dráha približuje k Zemi na vzdialenosť menšiu ako 7,5 milióna kilometrov. Obávať sa však zrážky netreba. Zem minie v bezpečnej vzdialenosti 6,3 milióna kilometrov.
Ako ho pozorovať?
Asteroid 1998 OR2 patrí k najjaasnejším a kedysi aj najväčším potenciálne nebezpečným známym asteroidom. Vďaka tomu bude jeho blízky prelet možné pozorovať, a to aj s pomocou menších astronomických ďalekohľadov priamo z územia Slovenska. Zúfať nemusíte ani vtedy, ak takýto ďalekohľad nevlastníte. Vďaka observatóriu v Ríme je možné blízky prelet asteroidu sledovať aj online.
space.com, earthsky.org
Nahlásiť chybu v článku