Ilustračná foto: SITA/AP

Kvadrantídy dosiahnu svoje maximum už dnes večer.

Na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra do 7. januára 2022, budú vynikajúce podmienky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nočná obloha nebude rušená jasom mesiaca

Ako v tlačovej správe ozrejmila Slovenská akadémia vied (SAV), nočná obloha nebude rušená jasom Mesiaca. Malo by ísť o najlepšie podmienky na pozorovanie tohto javu až do roku 2025.

Foto: Iván Éder, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

SAV dodala, že po Novom roku budú výborné podmienky aj na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Vzhľadom na jej jasnosť okolo desiatej magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. V decembri kométa vychádza dve hodiny po západe Slnka, začiatkom januára bude viditeľná celú noc.

Maximum roja bude dnes večer

„Maximum roja nastane 3. januára. Bude trvať len niekoľko hodín. Prevažná väčšina meteorov sa objaví od zotmenia do polnoci a pozorovať budeme môcť až 45 meteorov za hodinu,“ podotkol Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Podľa českých astrofyzikov by maximum malo nastať presne o 21:40 hod.

Kvadrantídy majú svoj radiant, teda miesto z ktorého ich môžeme vidieť “vychádzať” v súhvezdí Pastier. Pôvod týchto meteorov pochádza z názvu dnes už zaniknutého súhvezdia Nástenný kvadrant, ktorého hviezdy sú dnes už súčasťou súhvezdí Pastier, Drak a Herkules. Každoročne sú Kvadrantídy najaktívnejším meteorickým rojom vôbec.

Uložiť článok

Najnovšie články