Foto distribútor: A24

Ceny akadémie budú rozdané už dnes v noci.

Aj tento rok sa dočkáme prestížnych ocenení, ktoré prstom ukážu na najlepšie filmy minulého roka. Od mnohých z nich sme čakali minimálne nomináciu, no to, kto z nich dnes v noci vyhrá, už necháme na vaše uváženie. Medzitým si však pripomeňme všetky filmy, ktoré zvíťazili v kategórii najlepšieho filmu za posledných 9 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

The Shape of Water

ČSFD: 63 %
IMDB: 7,3/10

Kým bude Shape of Water docenený verejnosťou, zrejme ešte bude musieť trocha vody utiecť. Revolučného režiséra Guillerma del Tora však minulý rok konečne docenila aj akadémia. Jeho snímok z roku 2007 už síce raz bol nominovaný na Oscara, no vtedy nezvíťazil. Del Torov typický podpis však uvidíte v oboch snímkoch a to, že režisér po profesionálnej stránke rastie, je jasne badateľné.

Moonlight

ČSFD: 64 %
IMDB: 7,4/10

Moonlight je titul, ktorý si zažil viac kontroverzie, akoby si zaslúžil. V negatívnom svetle totiž dokázal, že rasizmus je stále prítomný. Túto myšlienku však fantasticky rozobral vo svojom obsahu a dočkal sa aj referencie v piesni Moonlight na Jay-Zho albume 4:44.

Spotlight

ČSFD: 82 %
IMDB:  8,1/1

Ak máte radi novinárske filmy, Spotlight by sa dal označiť za ich vrchol. Teda minimálne z hľadiska modernej kinematografie. Vaše pozornosti by však rozhodne nemal ujsť ani obdobne dobrý Post, ktorý sa dostal do kín len minulý rok, no na Oscarov to nedotiahol.

Birdman

ČSFD: 66 %
IMDB: 7,7/10

Birdman je veľmi zaujímavý projekt, ktorý však tiež nemusí byť vždy prijatý mainstreamovým divákom. Aj napriek tomu však utŕžil všeobecnú priazeň aj docenenie akadémie. Čierna komédia režiséra Alejandra G. Iñárritu kombinuje mnoho zaujímavých prvkov, ktoré tu hrajú v dokonalej harmónii, spoločne s mimoriadne hviezdnym obsadením.

12 Years a Slave

ČSFD: 79 %
IMDB:  8,1/10

Otázka rasizmu nemá v slovenskej spoločnosti toľko priestoru, ako by si zaslúžila. Vo väčšine prípadov je tento problém opomínaný, no nie je tomu tak všade vo svete. Práve v Spojených štátoch sa filmári snažia klásť na túto problematiku čoraz väčší dôraz. Podarilo sa to s Moonlightom, no tomu predchádzal práve tento titul z roku 2013.

Argo

ČSFD: 79 %
IMDB: 7,7/10

Ben Affleck je síce známy herec, no omnoho schopnejší je v roli režiséra či najmä scenáristu. Keďže má problém vyjadriť v tvári akúkoľvek emóciu, väčšinou sa hodí práve do rolí aké si strihol v Accountant či Gone Girl. Argo však taktiež potvrdzuje jeho širokospektrálny talent a to, ako oceneniami, tak aj veľmi kvalitným výkonom,

The Artist

ČSFD: 81 %
IMDB: 7,9/10

The Artist bol film, ktorý učinil veľmi príjemný a inovatívny pokus oživiť žáner film-noir. Aj keď sa titul nestretol s masovým úspechom, u kritikov si spravil veľké očko. Tento kvalitný snímok je natočený takým spôsobom, aby ste ani vy nerozoznali, že v skutočnosti pochádza z tohto storočia a nie zo 40. rokov toho minulého.

The King’s Speech

ČSFD: 86 %
IMDB: 8/10

Kráľova je reč je opäť jeden z tých titulov, na ktoré sa viac menej zabudlo. A to omnoho skôr, ako by si tento snímok zaslúži. Keď už je však reč o zásluhách, rozhodne mu bola dopriata pozornosť v čase premiéry aj v čase udeľovania cien. V hlavných úlohách ste mohli vidieť Colina Firtha, Geoffreyho Rusha či Helenu Bonham Carter. A to všetko pod taktovkou režiséra Toma Hoopera, ktorý dal neskôr svetu Bedárov aj Dánske dievča.

The Hurt Locker

ČSFD: 77 %
IMDB: 7,6/10

Tento thriller vám zrejme tiež nebude tak známy, ako by mal byť, no to je o dôvod viac, prečo si skrátiť čakanie do tohtoročného odovzdávania práve ním. V hlavnej úlohe si zahral Jeremy Renner, ktorého kariéra vďaka tomuto snímku ešte aj dnes stúpa radikálnym tempom.

Uložiť článok

Najnovšie články