Koniec roka vždy sprevádza istá dávka rozprávkového čarokrásna. Ani tento december nie je iný. Ako informoval portál iMeteo, meteorický roj Geminíd dosiahne svoj vrchol už v polovici tohto týždňa. Okrem toho sa už dnes v noci objaví 144P/Kushida, niekedy označovaná aj ako zelená kométa. Oči hore k oblohe, pripravte sa na predstavenie.
Viditeľné takmer celý mesiac
Geminidy môžete pozorovať už od 4. decembra. Tento meteorický roj však vrcholí až tento týždeň. Pripravte sa na to, že na nočnej oblohe budete môcť vidieť cestovať až 150 meteorov za hodinu. Dokopy ich môže byť až tisíc.
Najviditeľnejší úkaz nastane už o niekoľko hodín, a to v noci okolo druhej hodiny z 13. na 14. decembra. Ako informuje iMeteo, Geminidy budú na oblohe aj noc pred a noc po vrchole. Padajúce hviezdy teda budete môcť zahliadnuť od stredy do piatka.
Naopak, astronóm Petr Horálek odporúča pozorovanie až v piatok medzi polnocou a 4. hodinou ráno. Ako sme vás už informovali, podľa jeho slov vychádza maximum Geminíd na noc zo 14. na 15. decembra.
Najlepšie je pozorovať meteorický roj v oblastiach mimo mestských svetiel a svetelného smogu.
Horiace úlomky skál
Geminidy boli spozorované už v roku 1830. Prvý im venoval pozornosť belgický astronóm Adolphe Quetelet. Bolo to presne v noci z 12. na 13. decembra 1830, kedy zaznamenal 40 veľmi jasných meteorov, vylietajúcich z radiantu tohto roja. Ich zdrojom je asteroid 3200 Phaethon.
Vo všeobecnosti ide o jeden z najčastejšie pozorovaných astronomických javov. „Ich vrchol nastáva veľmi blízko perihélia Zeme, vtedy, keď je naša orbitálna rýchlosť najväčšia, čo zvyčajne vedie k rýchlejším meteorom,“ vysvetľuje iMeteo.
Ide vlastne o úlomky skál horiace v atmosfére našej planéty, ktoré za sebou zanechávajú svetelné stopy. Tie nazývame padajúce hviezdy.
Zelená kométa
Okrem meteorického javu Geminidy nás čaká ešte jeden úkaz. 144P/Kushida, známa ako zelená kométa, bude najbližšie k Zemi už dnes v noci. Hneď potom zamieri k Slnku.
Nie je ale pozorovateľná voľným okom. Ak však vlastníte ďalekohľad alebo amatérsky teleskop, určite ju na oblohe zachytíte. Navyše, možnosť pozorovať ju bude trvať niekoľko dní.
Ako informuje iMeteo, 144P/Kushida bude viditeľná na nočnej oblohe od 17:15, 32° nad východným obzorom. „Potom dosiahne svoj najvyšší bod na oblohe o 21:10, a to 57° nad južným obzorom. Pozorovateľná bude až do druhej hodiny ráno, kedy klesne pod 21° nad západný obzor,“ napísal portál.
Nahlásiť chybu v článku