Francúzsko a Grécko sa už rozhodli, v Moskve to už týždne platí a Chorvátsko túto možnosť zvažuje. Krajiny postupne zavádzajú povinné očkovanie, začínajú pri kľúčových povolaniach a teda pri zdravotníkoch. Kto sa nedá zaočkovať, bude práceneschopný.
Grécko nariadilo povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zdravotníkom vrátane všetkých zamestnancov domovov dôchodcov. Oznámil to v pondelok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis, ktorého citovala agentúra AFP.
Premiér uviedol, že všetci zamestnanci v domovoch dôchodcov sa musia dať zaočkovať do 16. augusta, inak budú prehlásení za dočasne práce neschopných. Očkovanie pre pracovníkov v zdravotníctve, a to ako štátnom tak i súkromnom sektore, bude povinné od 1. septembra.
Grécka vláda chce pre obavy zo šírenia vysoko nákazlivého koronavírusového variantu delta zaočkovať čo najviac obyvateľov. Vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech začnú v tejto krajine už tento týždeň očkovať tínedžerov vo veku 15-17 rokov, približuje agentúra Reuters.
Do uzavretých priestorov môžu len očkovaní
Mitsotakis uviedol, že dosiaľ boli zaočkované tri štvrtiny Grékov starších ako 60 rokov. V celom 10,7-miliónovom Grécku však bolo oboma potrebnými dávkami vakcíny dosiaľ zaočkovaných len 4,3 milióna ľudí, pripomína AFP. Premiér v tejto súvislosti poznamenal, že „krajina sa nebude zatvárať pre prístup niektorých ľudí“.
Od piatka až do konca augusta budú mať do uzatvorených priestorov, ako sú napríklad bary, kiná, divadlá či voľnočasové a zábavné centrá, povolený vstup len zaočkovaní ľudia.
Francúzsko ide rovnakou cestou
Francúzsky prezident Emmanuel Macron ohlásil v pondelok zavedenie povinného očkovania pre všetkých zdravotníkov. Oznámil tiež sprísnenie epidemiologických reštrikcií, ku ktorým dochádza v reakcii na nárast počtu nových prípadov nákazy spájaných s koronavírusovým variantom delta, informuje agentúra AFP.
Macron dodal, že kontroly o dodržiavaní nariadenia o povinnej vakcinácii začnú v zdravotníckych zariadeniach a domovoch pre dôchodcov prebiehať od septembra. Systém preukazovania sa tzv. covidpasom bude od augusta zároveň podľa jeho slov platiť aj v reštauráciách, baroch a ďalších verejných miestach.
V súlade s novými pravidlami sa budú musieť ľudia, ktorí sa budú chcieť najesť či napiť v reštaurácii a obdobnom zariadení, preukazovať potvrdením o zaočkovaní alebo aktuálnym negatívnym výsledkom testu na koronavírus.
Je potrebné konať hneď
Vzostup epidémie je podľa Macrona aktuálne badateľný v celom Francúzsku vrátane jeho zámorských území. „Situácia je pod kontrolou, ale ak nebudeme konať hneď, tak sa počet prípadov výrazne zvýši a povedie k nárastu hospitalizovaných,“ uviedol francúzsky prezident v televíznom prejave.
Macron zároveň vytýčil stratégiu boja proti štvrtej vlne nákazy založenú na snahe o zaočkovanie ďalších ľudí a zavádzania ďalších obmedzení pre tých, ktorí vakcináciu odmietnu. K pondelňajším oznámeniam došlo po mesiacoch postupného uvoľňovania epidemiologických reštrikcií. Nové opatrenia tak predstavujú zmenu vládneho kurzu v boji proti pandémii a zdôrazňujú tiež obavy z potenciálnych dôsledkov infekčnejšieho variantu delta, analyzuje AFP.
Francúzske opatrenia zároveň kontrastujú s pondelňajším oznámením Británie, ktorá sa rozhodla od 19. júla uvoľniť v Anglicku väčšinu reštrikcií.
Nahlásiť chybu v článku