Jej pozorovanie fascinuje odborníkov z celého sveta. Nenápadná, no veľmi jedinečná hviezda Eta Carinae sa na oblohe roky dobre skrývala dokonca i pred bystrým zrakom čínskych astronómov, ktorí dokázali v dobách feudality hodnoverne zmapovať a nazvať každý objekt na oblohe. Správu prináša portál iDnes.
Veľká a jasná hviezda Eta Carinae v súhvezdí Kýl, ktorú mnohí skloňujú i pod prezývkou „falošná Supernova“, bola v roku 1843 druhou najjasnejšou hviezdou južnej oblohy. Jej názov sa menil v závislosti od toho, v ktorom súhvezdí sa práve nachádzala. Pre jej fascinujúcu premenu jasnosti je táto nestála hviezda objektom záujmu vedcov už desiatky rokov.
Prečo o nej ale niektorí vedci hovoria ako o potenciálnom druhom Mesiaci na našej oblohe?
Astrofyzici predpokladajú, že výbuch bude jasný ako „druhý Mesiac“
Odpoveď sa ukrýva v jej veľkolepom zániku. Carinae, ktorá je asi 100- až 150-krát väčšia ako Slnko, sa má pomaly blížiť k bodu výbuchu. Ak sa to konečne stane, hviezda vzdialená od Zeme približne 7500 svetelných rokov s najväčšou pravdepodobnosťou vybuchne ako supernova.
Jej výbuch mnohí ľudia očakávajú s úzkosťou, píše portál Scientific American. Obávajú sa, že výbuch Carinae by spôsobil spustenie gama záblesku – lúče jedného z najjasnejších výbuchov vo vesmíre by dokázali poškodiť biosféru Zeme a spôsobiť klimatické vymieranie. Takéto predpoklady sú ale oveľa viac fiktívnym strachom, než skutočnou možnosťou.
V skutočnosti existuje úplne iný dôvod, prečo úpenlivo čakáme na výbuch hviezdy. Väčšina astrofyzikov verí, že pokiaľ sa tak naozaj stane, lúče z neho by nedokázali doraziť k Zemi v takom množstve, aby predstavovali reálnu hrozbu. Naopak, zánik Carinae by vyvolal podobnú mieru jasnosti, akú má Mesiac v splne. Pokiaľ teda hviezda jedného dňa skutočne vybuchne, zo Zeme budeme môcť pozorovať objekt podobný druhému Mesiacu, ktorý začne následne pomaly blednúť.
To, kedy sa to naozaj stane, ale nemôže nikto s istotou potvrdiť. Astrofyzici veria, že sa tak stane v blízkej budúcnosti, ktorá je ale v hviezdnej terminológii pre nás, ľudí na Zemi, extrémne dlhým obdobím. Blízka budúcnosť tak môže pokojne znamenať aj čas niekoľko tisíc, no pokojne i niekoľko miliónov rokov, dodáva NASA.
Nahlásiť chybu v článku