Nadväzuje na tradíciu dní otvorených dverí pre verejnosť ako pozvánky na celý astronomický rok. Podľa jeho ďalších slov pre návštevníkov Dňa hvezdární a planetárií je pripravený zaujímavý denný aj nočný program.
„V prípade priaznivého počasia nebude chýbať ani pozorovanie dennej a nočnej oblohy pomocou astronomickej techniky, spojené so sprievodným slovom odborných pracovníkov. Cez deň na nás čaká Slnko v minime svojej aktivity, zvečera uvidíme tenký kosáčik Venuše, červenkastý Mars, možno aj Urán a v noci množstvo objektov vzdialeného vesmíru,“ priblížil Rapavý.
Pripomenul, že jarná rovnodennosť, začiatok astronomickej jari, nastane v pondelok 20. marca o 11.29 h stredoeurópskeho času. Slnko je pri nej presne na nebeskom rovníku, v jarnom bode a na pravé poludnie je u nás vo výške 41,5 stupňa. Vplyvom lomu svetla v zemskej atmosfére je však dĺžka dňa a noci rovnaká už 17. marca. Potom sa dni predlžujú, noci krátia a poludňajšia výška Slnka sa zväčšuje až do letného slnovratu (21. júna).
Pozri aj: TOP 14 astronomických udalostí, na ktoré sa môžeme tešiť v roku 2017
TASR
Nahlásiť chybu v článku