Foto: NASA

Pamiatke UNESCO na Šalamúnových ostrovoch hrozí ekologická katastrofa.

Šalamúnové ostrovy sú ohrozené ekologickou katastrofou. Pri ich pobreží totiž už začiatkom februára uviazla veľká nákladná loď s viac ako 770 tonami ťažkého lodného paliva, z ktorého časť sa dostala aj do miestnych vôd. Ochranári pritom zdvíhajú varovný post. Podľa ich tvrdení je tunajší koralový atol v bezprostrednom ohrození. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Veľká nákladná loď Solomon Trader s hongkongskou vlajkou uviazla pri pobreží Šalamúnových ostrovov už 4. februára tohto roku. Nákladnú loď má v prenájme spoločnosť Bintan Mining Company a slúži na prepravu bauxitu, ktorý sa na Šalamúnových ostrovoch ťaží a vyváža napríklad do juhovýchodnej Ázie, kde slúži na výrobu hliníka. Solomon Trader uviazla pri pobreží ostrova Rennell v bezprostrednej blízkosti prírodnej pamiatky zapísanej na zozname UNESCO.

Nákladná loď disponovala v čase svojej havárie asi 770 tonami ťažkého lodného paliva. Podľa austrálskych expertov sa do Tichého oceánu počas februára uvoľnilo už 80 ton. Ochranári varujú, že vzniknutá ropná škvrna sa dostáva aj do nebezpečnej blízkosti prírodnej pamiatky zapísanej v UNESCO. Tá je ako jediná zo zoznamu aj na tzv. Danger Liste. Dlhodobo ju totiž ohrozuje miestna ťažba a export bauxitu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa HARBO Technologies (@harbo_technologies),

Zábery zo začiatku marca ukazujú, že v zastavení úniku lodného paliva z uviaznutej nákladnej lode nastal len minimálny pokrok. Situáciu pritom monitoruje samotné UNESCO, austrálske aj novozélandské úrady. Všetci sa obávajú jediného a to, že ropná škvrna negatívne ovplyvní miestny krehký a mimoriadne vzácny ekosystém. Negatívne však môže ovplyvniť aj miestnych obyvateľov. V jej tesnej blízkosti totiž žije asi 1200 ľudí, pre ktorých je poľnohospodárstvo a rybolov hlavným zdrojom obživy.


Ťažba a export bauxitu, ktoré úzko súvisia s vysokou frekvenciou pohybu veľkých nákladných lodí v pobrežných vodách Šalamúnových ostrovov vyvolávajú rozpory už dlhší čas. Kým ochranári namietajú, že táto priemyselná činnosť negatívne ovplyvňuje miestne životné prostredie, samotné Šalamúnové ostrovy argumentujú, že bauxit je hlavnou a neodlučiteľnou súčasťou hospodárstva krajiny.

nytimes.com, nzherald.co.nzunesco.org
Uložiť článok

Najnovšie články