Foto: Flickr/Jonathan Harford

Kedysi bol liekom aj arzén, niet sa preto čo čudovať, že aj takýto sirup bol populárny.

V minulosti neboli bežne dostupné tabletky proti bolesti či sirupy proti kašľu, ako ich poznáme dnes. Ľudia preto museli improvizovať, no to však nedopadlo vždy najšťastnejšie. Dôkazom je sirup proti kašľu s obsahom morfia či chloroformu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kanabis, morfium a chloroform

Medicína okolo roku 1900 ešte jednoznačne mala svoje medzery a obmedzenia. Ako píše IFL Science, liečba niekedy spočívala v podávaní vysokých dávok tvrdých drog. Problémy najrôznejšieho druhu riešili lekári kokaínom či opioidmi.

Značnej popularite sa v tých časoch tešil aj sirup proti kašľu One Night Cough Syrup. Po tom, čo ľudia zistili, čo vlastne obsahoval, je teraz opäť virálny. Medzi hlavné komponenty patril alkohol, kanabis, chloroform, ale aj morfium. Ak teda niekomu spánok narúšal silný kašeľ, zrejme si dokážete predstaviť, prečo bol takýto sirup považovaný za účinný.

Foto: KiloByte at en.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Chloroform zakázali až po roku 1976

Spoločnosť Kohler Manufacturing začala sirup vyrábať okolo roku 1880 a produkovala ho istý čas aj po roku 1900. Aj keď v súčasnosti je pre nás takýto „liek“ nepochopiteľný, vtedy sa podobné liečivá tešili značnej obľube. Okrem kašľa sa používali napríklad aj na tíšenie bolesti.

Okrem toho, že sa verilo, že chloroform taktiež pomáha s kašľom, mal človeku pomôcť aj zaspať (občas pomohol až príliš). Rovnakú funkciu mal plniť aj alkohol a kanabis. Používanie chloroformu v liečivách bolo úradmi oficiálne zakázané v roku 1976. Zistilo sa totiž, že zvyšuje riziko vzniku rakoviny a srdcového infarktu. Viac regulované boli aj opioidy.

Uložiť článok

Najnovšie články