Kým vedeckí lekári z celého sveta pátrajú po vakcíne na nový koronavírus, niektorí sa zameriavajú aj na ďalšie aspekty jeho fungovania. Najnovší výskum priniesol veľmi zaujímavé závery, ktoré si zaslúžia hlbšie preskúmanie. Avšak, je možné, že bežné hygienické prípravky, ako je ústna voda, detský šampón či sprej do nosa, môžu potlačiť ľudské koronavírusy.
Ešte pred začiatkom je dobré uviesť, že tieto prípravky neznamenajú automatickú ochranu pred koronavírusom SARS-CoV-2 ani pred ochorením COVID-19, uvádza portál Science Alert.
Test s bunkami
Opisovaný experiment uverejnený v časopise Journal of Medical Virology tiež prebiehal v laboratóriu s použitím kultivovaných ľudských buniek. Teda nikto si nevyplachoval ústa ústnou vodou, ani neprebiehali experimenty takéhoto druhu, čo znamená, že výsledok vo finále môže byť odlišný.
Vedci pri experimente použili ľudský koronavírus HCoV-229e a nie SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19. Na druhej strane sú však tieto vírusy veľmi geneticky podobné.
V sérii testov vedecký tím z Penn State University vystavil ľudské pečeňové bunky zmiešané s HCoV-229e s ústnou vodou, prípravkom na vyplachovanie nosa a s detským šampónom nariedeným na 1 %.
Zabitých 99 % vírusov po 30 sekundách
Testy odhalili, že všetky produkty boli účinné pri inaktivácii vírusu. Rozsahy účinkov sa ale líšili od doby, ako dlho bol vírus v kontakte s jednotlivými produktmi.
Detský šampón po minúte inaktivoval 99 % vírusov, po dvoch minútach to bolo 99,9 %. Spomedzi orálnych výplachov sa účinok deaktivácie 99,9 % vírusov dostavil už po 30 sekundách a pri dlhšej dobe už nedokázali nájsť žiadny živý vírus. Podobné výsledky zistili aj pri prostriedkoch na preplachovanie nosa.
Realita môže byť odlišná
Teraz bude potrebné vykonať reálne testy na osobách, keďže výsledky sa v reálnom svete môžu líšiť.
„Potrebné sú klinické testy, aby sa zistilo, či tieto výrobky môžu efektívne znižovať počty pacientov s COVID-19, alebo či dokážu zabrániť šíreniu vírusu pri rozhovore či kašľaní,“ uvádza autor štúdie, mikrobiológ Craig Meyers.
„Aj keby použitie týchto prípravkov mohlo znížiť prenos o 50 % malo by to veľmi zásadný vplyv,“ dodal.
Nahlásiť chybu v článku