Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom. Momentálne prebieha v teritoriálnych vodách USA operácia na zozbieranie jeho trosiek, informuje agentúra AP.
Televízne zábery zachytili malú explóziu, po ktorej balón začal klesať k vode. Balón letel vo výške okolo 60 000 stôp (približne 18 kilometrov) a podľa odhadov mal veľkosť ako tri školské autobusy. Podľa dvoch predstaviteľov USA bol balón zostrelený stíhacím lietadlom amerických vzdušných síl.
Okrem vojenských stíhačiek boli na túto akciu nasadené lode. Predstavitelia USA operáciu naplánovali tak, aby sa im podarilo zachytiť čo najviac z trosiek ešte predtým, než sa ponoria.
Tento incident znamená ďalšie vyostrenie vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom.
Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v rámci príprav na túto operáciu dočasne uzavrel vzdušný priestor nad pobrežím Severnej a Južnej Karolíny, vrátane troch tamojších letísk: Charleston, Myrtle Beach a Wilmington.
Americkí predstavitelia vo štvrtok oznámili, že vo vzdušnom priestore USA spozorovali veľký čínsky sledovací balón. Podľa Pentagónu sa pohyboval nad časťami severozápadu USA, kde sa nachádzajú citlivé vojenské objekty a strategické rakety v podzemných silách.
Rozhodli sa ho však najprv nezostreliť pre obavy, že padajúce časti z neho by mohli zraniť ľudí alebo poškodiť majetok a počkali, kým sa bude nachádzať nad oceánom.
Čína vyjadrila nespokojnosť so zostrelením balóna nad USA
Čína v nedeľu odsúdila rozhodnutie Pentagónu zostreliť údajný čínsky špionážny balón letiaci nad územím Severnej Ameriky a obvinila Spojené štáty z „jasne prehnanej reakcie a vážneho porušovania medzinárodných praktík“. TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP.
„Čína vyjadruje silnú nespokojnosť a protest proti použitiu sily zo strany Spojených štátov s cieľom útoku na civilnú vzducholoď bez posádky,“ uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo zahraničných vecí. Ako dodalo, Peking si „vyhradzuje právo na vykonanie ďalších nevyhnutných reakcií„.
Čínsky rezort diplomacie deklaroval, že ide o civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely.
Nahlásiť chybu v článku