Po svete existuje stovky druhov syrov. Niektoré sú výhradne lokálne, iné, dá sa povedať, že dobyli svet. Pravdou ale je, že syry boli sú a aj budú obľúbené u mnohých gurmánov, ktorí nedajú dopustiť na ich textúru, vôňu či chuť. Ako dobre poznáte syry vy?
Ak sa vám tento kvíz páčil, vyskúšajte aj ďalšie v našej sekcii.
Z akej krajiny pochádza syr ementál?
Asi najznámejší syr na svete pochádza z kopcovitej oblasti Emmental tvoriacej údolie rieky Emme v švajčiarskom kantóne Bern.
Z akého mlieka je vyrábaná pravá mozzarella z talianskej Kampánie?
Mozzarella je mäkký syr z talianskej Kampánie. Mozzarella s chráneným označením z tohto regiónu sa vyrába z byvolieho mlieka.
Aký syr nemôže chýbať v lahodnom dezerte tiramisu?
Aj keď variácií na tiramisu existuje niekoľko, v tradičnej verzii sa používa mascarpone.
Ktorý z týchto syrov zreje dlhšie?
Kým Grana Padano zreje približne 9 mesiacov, pri parmezáne je to minimáne 1 a pol roka.
Ktorý z týchto syrov patrí do slovenského zoznamu chránených zemepisných označení výrobkov v systéme Politika kvality EÚ?
Syry s chráneným zemepisným označenim sú: Klenovecký syrec, Slovenská bryndza, Slovenská parenica, Slovenský oštiepok, Tekovský salámový syr, Zázrivský korbáčik, Zázrivské vojky a Oravský korbáčik.
Čím je zvláštny syr Casu marzu pochádzajúci zo Sardínie?
Casu marzu v preklade znamená doslova zhnitý, či pokazený syr. Je to syr, ktorého základom je známy syr Pecorino. Čo je na ňom pozoruhodné je to, že obsahuje živé larvy hmyzu – červy. Tie mu dodávajú zvláštnu chuť a jemnosť.
Z akého ostrova pochádza grécky syr halloumi?
Halloumi je polotvrdý syr vyrábaný prevažne na Cypre, odkiaľ sa traduje, že aj pochádza. Je vhodný na opekanie alebo grilovanie, lebo sa nerozteká.
Ktorý z týchto syrov nie je plesňový?
Gouda je polotvrdý syr z provincií Zuid-Holland a Utrecht v Holandsku. Na rozdiel od gorgonzoly či Brie v ňom či na ňom pleseň nenájdete (ak áno, tak je pokazený 🙂 )
Z akej krajiny pochádza Eidam?
Eidamský syr je tvrdý lisovaný syr s prírodnou kôrou. Pôvodne pochádza z holandského mesta Edam.
V čom sa zásadne líšia syry Roquefort a Niva?
Aj keď odborníci na syry vidia mnohé rozdiely medzi Roquefortom a Nivou, najvýznamnejší rozdiel je v použitom mlieku. Na Roquefort sa používa iba ovčie mlieko od konkrétneho plemena, pri Nive sa používa kravské mlieko. Veľké rozdiely sú, samozrejme, aj v procese výroby, zrenia či konzistencii.
Nahlásiť chybu v článku