Jedna zo skupín nemá s nosením rúšok žiaden zásadný problém a keď je to potrebné, jednoducho si ho nasadia. Druhá skupina zas rúška odmieta. V niektorých krajinách môže byť takéto správanie potrestané napríklad finančnou pokutou, v Indonézii však prišli úrady s riešením, ktoré je prinajmenšom bizarné.
Nenosili rúška, teraz musia kopať hroby
Napriek tomu, že koronavírus pripravil o život už tisícky ľudí, mnohí stále odmietajú dodržiavať opatrenia. Najväčším kameňom úrazu sú pritom zvyčajne rúška. Možno ste aj vy natrafili na ľudí, ktorí si ich odmietli nasadiť v MHD, v obchodnom centre alebo ich mali len tak, aby sa nepovedalo, neprekrývali však dýchacie cesty.
Eight people who refused to wear face masks in Indonesia were ordered to dig graves as punishment for violating mandateshttps://t.co/VGNOsF3jDH
— KTLA (@KTLA) September 15, 2020
Vo väčšine krajín sa takéto správanie trestá finančnou pokutou, ako však informuje portál Tribun News, indonézske úrady prišli s netradičnejším riešením. Ľudia, ktorí na ostrove Jáva porušia nariadenia a odmietnu si nasadiť rúško, budú musieť kopať hroby pre obete, ktoré na následky koronavírusu zomreli, informuje Bored Panda.
Takýmto spôsobom bolo zatiaľ potrestaných 8 ľudí rozdelených do dvoch skupín. Ich úlohou bolo hroby vykopať, samotných pohrebov sa zúčastniť nemuseli.
Nie je to len trest, ale aj výstraha
Na ostrove totiž predstavuje problém nielen pandémia, ale aj fakt, že je na ňom akútny nedostatok hrobárov, v súčasnosti sú dostupní len traja. Kopanie hrobov nie je len trestom pre tých, čo porušili nariadenia, má ísť zároveň aj o odstrašujúci príklad, vďaka ktorému si ľudia uvedomia, že situáciu nemožno brať na ľahkú váhu.
Gresik residents made to dig graves as punishment for not wearing face masks #jakpost https://t.co/pVsixUvrOJ
— The Jakarta Post (@jakpost) September 10, 2020
Od začiatku pandémie pribudlo na ostrove viac ako 220-tisíc prípadov nákazy, pričom denne pribúdajú tisícky nových. Úrady robia všetko, čo je v ich silách, aby šírenie nákazy zastavili, píše The Jakarta Post.
Aj v Jakarte preto platia od 14. septembra sprísnené opatrenia. Zakázané alebo obmedzené sú kultúrne, sociálne, náboženské, ale aj iné podujatia. V obmedzenom režime funguje aj vzdelávanie, školy sú zatvorené úplne. V sektoroch, ktoré nie je možné celkom zastaviť, napríklad v potravinárstve či vo finančnom sektore, môže pracovať len 50 % zamestnancov a musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Reštaurácie a kaviarne taktiež zatvorili svoje brány a fungujú v obmedzenom režime tak, že hotové jedlo si zákazník berie so sebou.
Názory na tento trest sú zmiešané, niektorí užívatelia sociálnych sietí s nimi súhlasia, kým iní tvrdia, že trest je neprimeraný a prehnaný.
Nahlásiť chybu v článku