Uprostred neúrodnej púšte, kde nie je nič, len 4 oceľové stĺpy, respektíve pláty, ktorých funkcia aj pravý pôvod lákajú do katarskej periférie aj množstvo turistov. Aj keď na prvý pohľad nedávajú žiaden zmysel, za celým týmto projektom sa popravde skrýva špeciálna žiadosť kráľovskej rodiny.
Nemajú bližšie určený zmysel, neukazujú čas, jasne neurčujú svetové strany a ani nijak zvláštne nepomôžu tým, ktorí sa omylom stratia v rozpálenej a nebezpečnej katarskej púšti. Na severozápadnom polostrove Kataru, Zekreete, nájdete okrem rozsiahlej púšte aj 4 oceľové pláty, ktoré sa nachádzajú za sebou na území jedného kilometra s rozostupom 250 metrov.
Zekreet, ktorý sa nachádza približne 80 kilometrov od hlavného mesta Dauhá, sa preslávil najmä v roku 2014, keď naň pribudli 4 spomínané komponenty. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o niečo nadprirodzené, náboženské či geopolitické, všetky tieto dohady sú nesprávne.
Autorom je svetoznámy umelec
V podstate ide len o formu umenia, ktorého autorom je americký umelec a sochár Richard Serra. Ten má za sebou viacero veľkých projektov a objednávok, pričom na jednu kývol aj katarskej kráľovskej rodine. Tá si v roku 2014 vyžiadala Serru, nech vytvorí niečo, čo bude navždy zveľaďovať Katar.
Umelec sa tak rozhodol pre 4 pláty a projekt s názvom VÝCHOD-ZÁPAD/ZÁPAD-VÝCHOD, ktorý stojí na svojom mieste už 9 rokov. Aj keď sa na nich mierne ukazuje zub času, stále si držia svoju majestátnosť, tajuplnosť a veľkosť. Maximálna zmena je v tom, že spodné časti sú pokreslené a zafarbené od malieb pouličných umelcov.
Nejde však o žiadne vulgarizmy, ale skôr o odkazy typu „bol som tu“ alebo rôzne odkazy od cestovateľov z iných krajín. „Ide o najviac naplňujúcu vec, ktorú som kedy spravil,“ povedal o dvoch 14,7 a dvoch 16,7 metrových kusoch kovu Richard Serra, ktorého zvolili za 3. najlepšieho žijúceho umelca na svete.
Prístup k dielu je náročný
Prístup k vežiam, ak sa tak dajú pomenovať, však nie je vôbec ľahký. Aj keď za týmto skvostom, ktorý sa nachádza v rozpálenej púšti, musia turisti cestovať minimálne 5 kilometrov po čistej púšti mimo oficiálnych spevnených ciest, o návštevníkov nie je núdza.
Podľa Serru sa farba štyroch stĺpov časom zmení zo sivej na oranžovú až hnedú, až kým neostane tmavo-jantárová, teda podobná oranžovej. Oceľové pláty boli privezené z Nemecka, prevezené žeriavom a odvezené do púšte.
Nahlásiť chybu v článku