Randenie, dvorenie, zoznamovanie s rodičmi partnera a mnoho ďalších vecí je vo väčšine prípadov poriadne nepríjemná a stresová situácia. Nie všade to však vyzerá tak, ako u nás. Iný kraj, iný mrav…To platí aj pri „pytačkách“. Blíži sa nám deň všetkých zamilovaných, a preto sa poďme pozrieť, čo všetko je (alebo bolo) pre budúce páry zvykom v rôznych častiach sveta.
Otcovia stavajú „domy lásky“
Stretnutie s otcom partnerky je poväčšine jedna z najťažších vecí vôbec. V niektorých častiach sveta, je však práve otec sprostredkovateľom prvej spoločnej vášnivej noci medzi budúcimi partnermi. V kmeni Zulu v Južnej Afrike, otec dievčiny postaví jednoduchú chyžu, kde môžu mladí spolu prežiť noc. Otcovi z kmeňa Zulu to robia preto, že v prvotnej fáze „pytačiek“ nechcú pod svojou strechou nápadníka svojich dcér. V Kambodži je tento zvyk ešte podivnejší. V kmeni Kreung otcovia takisto stavajú svojim dcéram „domy lásky“. Postarajú sa však o to, aby ju cez noc navštívilo čo najviac nápadníkov a dcéra si tak mohla vybrať toho pravého. Ak keď sa vám to možno zdá podivné treba podotknúť, že v tomto kmeni ľudia prakticky nepoznajú znásilnenia či rozvody.
„Parádia“ sa muži
V Africkom kmeni Wodaabe (Niger, Nigéria, Čad, Kamerun), je všetko akosi naopak. Namiesto žien sa o svoju krásu starajú muži, obliekajú si pekné šaty, zdobia svoje telá a to preto, aby počas týždňového festivalu Gerewol, vyzerali čo najlepšie. Počas týchto dní totiž prebieha akási dámska volenka. Muži sa pekne „vyfešákujú“ a spoločne súťažia v tanci, nazývanom Yaake. Ich tanec a vzhľad hodnotí odborná porota zložená z troch žien. Pre ženy z kmeňa Wodaabe je táto udalosť možnosťou, aby si vybrali toho pravého muža, s ktorým chcú stráviť zvyšok života.
Unesenie budúcej nevesty
Jedným z najpodivnejších zvykov na svete, je určite ten z Kirgizska. V tomto stredoázijskom štáte to ešte pred niekoľkými rokmi fungovalo veľmi jednoducho. Páčila sa vám nejaká dievčina a chceli ste ju za ženu? Stačilo ju uniesť a presvedčiť, aby si vás vzala. Po páde železnej opony sa síce od tohto zvyku upustilo, no podľa štatistík je až polovica manželstiev v krajine pozostatkom tejto podivnej tradície.
„Nočný lov“
„Nočný lov“ je anglický názov pre tradíciu z vidieckeho východného Bhutánu. Počas noci sa skupina mladých chlapcov vyberie na „lov“. Rozdelia sa (niekedy aj nie) a zamieria pod rúškom tmy k domu mladej slečny. Mladý muž sa musí do domu dievčiny dostať nepozorovane tak, aby nezobudil žiadneho ďalšieho člena rodiny. Aj keď sa už mladík dostane do izby dievčaťa, tá ho stále môže odmietnuť. Ak sa tak nestane, mladý pár si užije chvíle romantiky, po ktorých prichádza fáza úteku. Mladý muž musí z domu nepozorovane odísť. Ak by ho totiž v izbe dievčiny niekto „načapal“, má na výber len dve možnosti. Buď si ju rovno zoberie za ženu, alebo musí tvrdo pracovať na poli tejto rodiny.
Brúsenie zubov
Tento nepríjemný a bolestivý rituál je tradíciou na ostrove Bali. Mladí ľudia (zväčša však dievčatá), tu musia podstúpiť „obrúsenie“ očných zubov. Tento rituál symbolizuje pripravenosť na manželstvo a rodinný život a má človeka zbaviť 6 hlavných ľudských hriechov.
Bez toalety a sprchy
Na ostrove Borneo žije kmeň nazývaný Tidong. Ľudia z tohto kmeňa už pod dlhé roky dodržujú veľmi nepríjemnú tradíciu, do ktorej by ste sa zrejme len tak dobrovoľne asi nepustili. Mladomanželia tu totiž musia prvé tri dny svojho spolužitia, spoločne prežiť bez prístupu na toaletu či do kúpeľne. Predstavte si, ako to musí v spoločných priestoroch po troch dňoch v tropických teplotách vyzerať…
Jedenie prepotených jabĺk
Už pri samotnom názve, sa mnohým z vás možno dvíha žalúdok. Ide však o silný prejav lásky a náklonnosti, ktorý bol ešte v 19. storočí na rakúskom vidieku úplne bežný. Mladé ženy si vtedy pod pazuchy umiestnili plátok jablka a spoločne tancovali dovtedy, až kým jablko poriadne „neprepotili“. Ich nápadníci mali potom za úlohu toto jablko zjesť. Ak to muž dokázal, lásku mladej dámy si skutočne zaslúžil, nemyslíte?
Kupovanie rande či manželstva
V Thajsku majú vo vzťahoch celkom jasno. V provincii Chiang Rai si rande či manželstvo podľa tradície muži jednoducho kupujú. Keď si muž vyhliadne ženu, ktorá sa mu páči, vyberie sa do jej domu. Tu si sadne s jej matkou k jednému stolu a začína dohadovanie. Cena za jedno rande je rôzna. Ak však muž neváha a má dostatočné finančné prostriedky, môže si svoju budúcu manželku rovno kúpiť.
Fínske nože
Ešte v 19. storočí, bolo vo Fínsku zvykom vyjadrovať lásku pomocou nožov. Nie, nejde o žiadnu metaforu, ale o zaujímavý zvyk severanov. Keď dievča dovŕšilo dospelosť, vyrobil jej otec púzdro na nôž, ktoré nosila pripnuté na viditeľnom mieste. Jej nápadník potom prišiel za dievčinou a do púzdra vložil svoj nôž. Ak dievčina opätovala jeho city, nôž si nechala a viac už nebola nezadaná. Ak však o mladíka neprejavila záujem, nôž mu vrátila.
Slovanské a európske zvyky
Medzi najznámejšie zvyky v našich končinách, ktoré majú okrem iného aj význam „pytačiek“ či „obletovania“ dievčat, celkom určite patrí Veľká Noc a stavanie Májov. Aj keď sa nám zdajú tieto tradície úplne normálne, ľudia z iných kontinentov by sa na nás možno pozerali s nepochopením. Oblievanie a šibanie dievčat, najmä tých mladých a slobodných, tak na to sa tešil dozaista každý junák. No a ktorá dievčina by si za oknom nechcela nájsť krásny vysoký máj od svojho nádejného šuhaja?
interez.sk (red.), allday.com, listverse.com
Nahlásiť chybu v článku