foto: Unsplash

Jedna z najprestížnejších univerzít sveta dostala grant na otvorenie nového výskumného centra.

Ako píše portál Daily Mail, výskumné centrum bude zamerané na psychedelické látky, na ich účinky, vplyv na vedomie a možné využitie v medicíne. Univerzita v marylandskom Baltimore obdržala grant vo výške 17 miliónov dolárov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najväčšie výskumné centrum na svete

Jedným z najznámejších psychedelík sú tzv. magické huby, ktoré obsahujú látku psilocybín. Práve na túto látku sa chcú výskumníci zamerať najskôr, je totiž možné, že extrakt v budúcnosti poslúži ako liek na liečbu závislostí, anorexie, Alzheimerovej choroby, posttraumatickej stresovej poruchy a ďalších ťažkostí. Výskum psychedelík je pomerne novou oblasťou a toto výskumné centrum bude jedným z najväčších na svete a zároveň jedným z prvých v USA.

Frank Vincentz [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Potenciál psychedelík v medicíne

Užívanie psychedelík je v súčasnosti stále ostro kritizované a je považované za rovnako nebezpečnú zábavku, akou je užívanie akýchkoľvek iných drog, napríklad heroínu alebo kokaínu. Cieľom výskumného centra bude preukázať, že nejde len o navodenie zmeneného stavu vedomia pre zábavu, ale psychedeliká majú svoj potenciál v oblasti medicíny, najmä v oblasti liečby porúch mozgu.

V centre budú medici, psychológovia aj neurovedci

Odborníci budú skúmať nielen účinky psilocybínu, ale aj vplyv látok, ako je LSD, MDMA, DMT, ketamín či výťažok z peyote. Ako sme spomínali, liečba by mohla pomôcť napríklad pri liečbe závislostí, napríklad v prípade alkoholizmu, alebo v prípade porúch príjmu potravy. Centrum bude zamestnávať 11 odborníkov, pričom niektorí z nich budú z oblasti neurovedy, ďalší z oblasti experimentálnej psychológie a ďalší z oblasti medicíny zameranej práve na výskum psychedelík. Tím pozostáva z tých najlepších odborníkov zo spomínaných oborov a na výskume psychedelík a možnosti ich využitia v medicíne pracujú už od roku 2000, kedy dostali prvýkrát povolenie od vlády.

Psychonaught [Public domain], via Wikimedia Commons

Vláda sa rozhodla výskum podporiť

Aj keď povolenie mali, problém predstavovali financie a všetok výskum musel byť financovaný z vreciek súkromných investorov. Až teraz, po 19 rokoch, sa tímu výskumníkov podarilo získať od vlády aj finančnú podporu. Podpora prišla po tom, čo sa podobné centrum podarilo v apríli tohto roka otvoriť v jednej z londýnskych univerzít, pričom britská vláda na projekt vyčlenila grant vo výške 3,7 milióna dolárov. Pokiaľ ide o skúmanie využitia ilegálnych substancií na medicínske účely, ide o logický krok vpred. Pacientov s chronickými ochoreniami totiž pribúda a je nevyhnutné hľadať riešenia aj tam, kde sa človek doteraz príliš nepozeral.

dailymail
Uložiť článok

Najnovšie články