V poradí už šieste hodnotenie IPCC pod záštitou OSN má síce vyjsť až v roku 2022, avšak jeho veľká časť už prenikla na verejnosť. Podľa expertov nás čakajú zlé časy a to najhoršie iba príde.
Vymieranie druhov, choroby, neznesiteľné horúčavy, kolaps ekosystémov či mestá ohrozené stúpajúcou hladinou morí. Toto všetko čaká deti, ktoré sa dnes narodia, kým dorastú do veku 30 rokov. Katastrofické scenáre tak zažijú najmä tí, ktorí sa o ne ani nepričinili.
Správa IPCC, o ktorej píše france24, je zďaleka najkomplexnejším súborom informácií o tom, ako zmena podnebia zasahuje náš svet. Správa obsahuje až 4-tisíc strán.
Portál SME, ktorý čerpá z agentúrnej správy AFP pripomína 4 hlavné body z dokumentu.
Klíma sa mení už teraz
Pri podpise Parížskej dohody sa uvažovalo, že udržanie otepľovania pod 2 stupne Celzia bude stačiť. Dnes sa ukazuje, že aj po oteplení o 1 stupeň sa zásadne mení klíma. Vymieranie už postihuje Veľkú koralovú bariéru, ale aj súčasné horúčavy v severných častiach zemegule.
Nedostatok potravín a vody
Do roku 2050 budú desiatky miliónov ľudí kvôli zmenám klímy trpieť nedostatkom. Stúpajúca hladina morí tiež bude zaberať úrodnú pôdu a ohrozovať zdroje pitnej vody. Znamená to, že desiatky miliónov ľudí stratí prístup k vode.
Ešte viac tepla
Narastajúce teploty pôsobia ako začarovaný kruh. Vyššie teploty roztápajú ľadovce, v ktorých je uviaznutý metán, teda významný skleníkový plyn. Ten spôsobuje ešte väčšie oteplenie a bude podporovať ďalšie topenie ľadovcov a uvoľňovanie stále väčšieho množstva metánu.
Amazonsky prales sa zmení na vysušené miesto pripomínajúce africkú savanu. Extrémne teploty sa stanú už akýmsi štandardom.
Niečo sa zmeniť dá, niečo už nie
Stále je možné voči zmenám zakročiť a aj keď sa udejú, tak nemusia byť také katastrofické. Je však potrebná súčinnosť všetkých ľudí, zmena politík štátu, obmedzenie emisií skleníkových plynov a zmena konzumného života na život udržateľný.
Nahlásiť chybu v článku