Tento mesiac bude z pohľadu astronómie výnimočný. Aj voľným okom budeme totiž môcť pozorovať jasnú kométu. Viditeľná je už v týchto dňoch, ešte lepšie podmienky však budú v druhej polovici júla.
Kométa C/2020 F3 NEOWISE prežila svoj prelet okolo Slnka a v polovici roka tak prináša zaujímavé astronomické divadlo. Už v týchto dňoch je kométa veľmi dobre viditeľná počas svitania tesne nad horizontom. V priebehu mesiaca sa však bude presúvať na nočnú oblohu, v posledných dvoch týždňoch tak budú podmienky na jej pozorovanie viac ako ideálne, informuje na Facebooku stránka Vedátor_sk.
Na tretí pokus
Ako informuje v tlačovom oznámení český astronóm Petr Horálek, kométa C/2020 F3 NEOWISE potvrdila príslovie „do tretice všetko dobré“. Astronómovia totiž na jar tohto roku objavili celkom tri kométy, ktoré mali na severnej pologuli vyčariť zaujímavé nebeské divadlo. Prvé dve kométy sa však predčasne rozpadli a z našich zemepisných šírok ich tak nebolo možné pozorovať.
Ako a kde kométu pozorovať
Počiatočná fáza preletu kométy neprináša práve ideálne podmienky na jej pozorovanie. Do 8. júla sa objavuje len nízko nad severovýchodným obzorom medzi 3:15 a 3:45 ráno. Pozorovanie tiež sťažuje svit mesiaca, ktorý sa len včera nachádzal vo fáze splnu.
Už od 9. júla však bude kométa v našich zemepisných šírkach cirkumpolárna, informuje Horálek. Znamená to, že nebude vychádzať ani zapadať za obzor a viditeľná tak bude počas celého dňa. Postupne sa kométa presunie z nízkeho obzoru do oblasti súhvezdia Veľkej medvedice. Najmä v druhej polovici júla bude preto pozorovanie voľným okom jednoduché, mesiac sa bude navyše 20. júla nachádzať vo fáze novu.
Nahlásiť chybu v článku