foto: facebook.com ( Roland Píš), facebook.com (Vidiek - Countryside)

Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO môže byť zapísané pôvodné výnimočné dielo univerzálnej hodnoty, jedinečné svojou architektúrou, stavebnou technológiou, mestského alebo krajinného charakteru, ktoré reprezentuje vieru, kultúrnu tradíciu či spolupôsobenie človeka a prírody.

Objekty navrhnuté na zápis posudzujú odborníci (ICOMOS), ktorí návrh porovnávajú s objektmi zapísanými, navrhnutými alebo nenavrhnutými podobného charakteru a pri výbere zohľadňujú aj možné ohrozenie a schopnosť ochrániť objekt v budúcnosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

21-členný Výbor svetového dedičstva, volený členskými štátmi na Generálnej konferencii, schválil a zapísal do Zoznamu svetového dedičstva doteraz nasledovné kultúrne a prírodné lokality zo Slovenskej republiky:

Kultúrne lokality:

Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia

Banská Štiavnica ako na dlani :)foto: Roland Píš

Geplaatst door Interez op dinsdag 11 oktober 2016

Mesto Banská Štiavnica sa nachádza na území stredného Slovenska. V stredovekom centre baníctva vyrástli mnohé renesančné budovy a paláce, v 16. storočí kostoly, námestia, Starý zámok a Nový zámok. Toto historické banské mestečko, dôležité ťažisko zlata a iných kovov v histórii, je zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1993 so svojím historickým centrom a okolím.

Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia hradu

Tajomný hrad na Spiši 🙂 foto: Ivan Dovala

Geplaatst door Interez op vrijdag 30 september 2016

Spišský hrad patrí medzi najväčšie hrady v Európe. Známy je aj svojou expozíciou zbraní. Tvoria ho renesančné a gotické budovy, ktoré dali postaviť postupne viacerí panovníci a majitelia hradu. Nachádza sa na severnom Slovensku. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO je Spišský hrad zapísaný od roku 1993.

Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec

Vlkolínec je dedinka so 45 budovami, v ktorej dodnes žijú ľudia. V skanzene sa nachádzajú pôvodné drevené domy charakteristické pre stredoeurópsku oblasť a územie Slovenska v minulosti. Súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO sa Vlkolínec stal od roku 1993.

Historické jadro mesta Bardejov

Na námestí mesta Bardejov sa nachádza radnica zo 16. storočia, expozícia Ikony, stojí tam kostol sv. Egídia. Bardejov sa nachádza na východnom Slovensku. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO je historické jadro mesta Bardejov zapísané od roku 2000.

Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka

Drevený kostol Hronsek, lokalita svetového dedičstva UNESCO

Geplaatst door fotoslovensko.sk op zondag 20 maart 2016

Túto výsadu získali – Rímskokatolícky kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne, Artikulárny evanjelický kostol v Kežmarku, Artikulárny evanjelický kostol v Leštinách, Artikulárny evanjelický kostol v Hronseku, Gréckokatolícky kostol sv. Mikuláša v Bodružali, Gréckokatolícky kostol sv. Michala Archanjela v Ladomírovej a Gréckokatolícky kostol sv. Mikuláša Biskupa v Ruskej Bystrej. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO figurujú drevené kostoly od roku 2008.

Historické mesto Levoča

Levoča so svojimi hradbami a urbanistikou si zachovala charakter stredovekého mesta. Je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vďaka množstvu pamiatok a umeleckých skvostov patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. Najvýznamnejšou a jedinečnou pamiatkou je Chrám svätého Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými krídlovými oltármi. Levoča sa nachádza na severovýchodnom Slovensku a od roku 2009 je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Prírodné lokality:

Jaskyne a priepasti Slovenského krasu

Dobšinská ľadová jaskyňa 🙂 foto: fotoslovensko.sk

Geplaatst door Interez op woensdag 15 juni 2016

Jaskyne v oblasti Slovenského krasu boli zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO spolu s jaskyňami na maďarskom území v roku 1995, zoznam bol rozšírený v roku 2000. Niektoré sú prístupné, iné nie. Najvzácnejšia je Ochtinská aragonitová jaskyňa a Dobšinská ľadová jaskyňa. Jaskyne sa nachádzajú v okrese Rožňava a Spišská Nová Ves.

Bukové pralesy Karpát v Národnom parku Poloniny a Vihorlat v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat

Karpatské bukové pralesy boli pôvodne bilaterálnym, dnes sú však už trilaterálnym svetovým prírodným dedičstvom. Nachádzajú sa v prírodných lokalitách Vihorlat okolo hrebeňa Vihorlatských vrchov, Havešová – medzi obcami Kalná Ráztoka a Stakčinská Ráztoka v okrese Snina a Rožok – v Národnom parku Poloniny, severovýchodne od obce Ulič. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO figurujú Karpatské bukové pralesy od roku 2007.

Pozri aj: Súľovské skaly: Jedinečné miesto neďaleko Bytče plné unikátnych skalných útvarov, ktoré vám vyrazia dych

TASR

 

Uložiť článok

Najnovšie články