Mesto Culiacán, ktoré sa nachádza v západnom Mexiku, má jedno smutné prvenstvo. Je to mesto, ktoré najvyššiu mieru úmrtí strelnou zbraňou v krajine. Po mnohých rozhovoroch s rodinnými príslušníkmi obetí drogových trestných činov v meste sa umelec Pedro Reyes rozhodol pre skvelú myšlienku. Obrovské množstvo strelných zbraní využil na pomoc pre botanickú záhradu. Roztavil približne 1572 zbraní a vyrobil z nich lopaty práve na sadenie stromčekov.
Celý projekt recyklácie, ktorý sa má názov „Palas por Pistolas“, sa začal tým, že Pedro Reyes v spolupráci s botanickou záhradou spustili kampaň, kde obyvatelia mohli beztrestne odovzdať zbrane, pričom dokonca dostali zľavový kupón, ktorý mohli použiť na nákup elektroniky a rôznych spotrebičov pre domácnosť. Komunita obyvateľov sa hneď do projektu zapojila a vyzbieralo sa okolo 1572 zbraní, ktoré poslúžili na lepšiu vec. Zbrane sú veľmi citlivá téma, a to z dostatičného dôvodu. Používajú sa na spôsobenie zranenia alebo zabitia a sú veľmi nebezpečné v rukách človeka, pokiaľ nie sú použité na sebaobranu.
Pedro Reyes je umelec, ktorý sa zameriava na zlyhávanie modernej kultúry, no v pozitívnom slova zmysle. Neverí v reálne zlyhania, ale myslí si, že neúspech je výsledkom nášho vnímania. Snaží sa vždy zobrať veci, ktoré ľudia vidia ako poškodené, rozbité, či dokonca smutné a zobrazuje ich v úplne novom svetle. „Ak je niečo, čo umiera, hnije a páchne, myslím si, že je celkom veľká šanca, aby sa z toho stal kompost, v ktorom sa aj nepekná vec premení na niečo užitočné,“ hovorí Reyes. Cieľom celého projektu bolo ukázať ako sa „agent smrti môže stať agentom života“.
Zo zbraní, ktoré sa vďaka Reyesovi zozbierali, bolo až 40% automatických zbraní vojenského kalibru. Po dokončení zberu boli odobraté zbrane odnesené na vojenskú základňu, kde ich verejne, pred očami všetkých zúčastnených, rozdrvil parný valec.
Následne na to boli roztavené a boli z nich vyrobené lopaty s drevenými rúčkami. Lopaty rozprávajú príbeh o celom projekte a boli distribuované do rôznych umeleckých inštitúcií a do verejných aj súkromných škôl. Reyes spolu s celou komunitou veria, že sa vďaka lopatám vysadí aspoň 1527 stromov.
Okrem toho, že pomocou týchto lopát boli vysadené ovocné stromy v Cualiacán, pár kusov putovalo do umeleckej galérie vo Vancouveri, do umeleckého inštitútu v San Franciscu, do Maison Rouge v Paríži a na ďalšie miesta po celom svete. Ich úlohou nebude len slúžiť ako výstavný kus. Budú šíriť túto myšlienku ďalej a Reyes verí, že aj v ďalších mestách budú nasledovať tento jedinečný projekt.
zdroj: interez.sk (Lucia M.), inhabitat.com
Nahlásiť chybu v článku