Umelá inteligencia vyvíjaná Googlom s názvom Google Brain zvládla úlohu, ktorá prekvapila aj samotných vedcov. Vytvorila si vlastnú šifru, ktorou komunikovala s ostatnými neurónovými sieťami. Dve neurónové siete tak dokázali medzi sebou šifrovane komunikovať bez toho, aby to dokázala tretia sieť rozoznať.
Tri vybrané neurónové siete – Alice, Bob a Eve začali medzi sebou komunikovať pomocou šifier. Vlastne medzi sebou začali komunikovať len Alice a Bob, pričom Eve sa snažila ich komunikáciu narušiť. Alice najprv posielala klasickú textovú správu a zašifrovala ju tak, aby ju dokázal prečítať iba Bob. Do tejto komunikácie však vstúpila Eve, ktorá spočiatku túto komunikáciu dokázala bez väčších problémov prečítať. Po 15-tisíc pokusoch sa však ich šifrovanie zdokonalilo do takej miery, že Eve už mala s dekódovaním správy zásadný problém. Správa mala pritom iba 16 bitov, pričom každý bit obsahoval iba jednotku alebo nulu. Eve dokázala nakoniec rozlúštiť iba 50% znakov, čo znamená, že iba hádala.
Asi najcennejšie na tom všetkom je, že neurónové siete celý proces zdokonalenia šifrovania vykonali samé. Vedci vlastne ani nevedia aký druh šifrovania siete použili. Pravdepodobne však ide o jednoduché šifrovanie, teda oveľa jednoduchšie ako v súčasnosti na zabezpečenie používajú ľudia.
Aj keď šifrovanie nebolo dokonalé, stále ide o veľmi zaujímavý a fascinujúci experiment. Ukazuje na to, že umelá inteligencia si dokáže sama poradiť s problémom, ktorý sa vyskytne a aktívne hľadá spôsoby, ako tento problém eliminovať. Ak sa obávate, či niečo takéto v budúcnosti neprerastie do nadvlády strojov, môžete pokojne spávať. Aj keď sú neurónové siete v niektorých krokoch samostatné, nedokázali by však fungovať bez aktívnych zásahov vedcov. Aspoň nateraz.
interez.sk (mmm), mojandroid.sk
Nahlásiť chybu v článku