Majstrovstvá sveta vo futbale sú v plnom prúde a všetci 32 zástupcovia sa snažia o čo najlepší výsledok. Umelá inteligencia však napovedala, ktorý tím sa stane držiteľom slávnej trofeje, či kto skončí na popredných priečkach, píše IFL Science.
V Katare prebiehajú od nedele 20. novembra Majstrovstvá sveta vo futbale, na ktorých každá z 32 reprezentácií bojuje o národnú česť a doživotnú slávu. Spomedzi účastníkov sú na turnaji určite favoriti, ktorých verejnosť považuje za silných ašpirantov na majstrovský titul. Medzi túto smotánku patrí dlhodobo napríklad Brazília, Argentína či Francúzsko.
Teraz, necelý týždeň od začiatku MS, je však veľmi ťažké s istotu určiť, komu sa bude ako ďalej dariť, a ktoré reprezentačné výbery napokon dokráčajú do semifinále, respektíve finále. Avšak, s pomocou výsledkov umelej inteligencie sa ukázalo, aké národné mužstvá sa umiestnia na 1. až 10. mieste.
Výpočet robili 100-tisíc krát
V inštitúte na počesť Alana Turinga, ktorý je dodnes známy pre svoj prelomový vynález Enigma, pomocou ktorej dokázali Briti dešifrovať nemecké kódované správy počas druhej svetovej vojny, použili na predpoveď o výsledkoch MS umelú inteligenciu. Ako dodávajú výskumníci z inštitútu, na výpočet použili výsledky futbalových zápasov od roku 1872.
Algoritmus výpočtov je založený na staršom modeli používanom pre nemedzinárodné zápasy a používa Bayesovské štatistiky na predpovedanie najpravdepodobnejšieho skóre pre každý zápas. Navyše, systém je nastavený tak, že najväčšiu váhu majú výsledky z MS, potom sa to zostupne mení. Inteligencia takýmto spôsobom vykonala 100-tisíc výpočtov a výsledok je jasný, MS vyhrá Brazília.
V oficiálnej správe píšu, že Brazília má v súčasnosti 25 % šancu na výhru, pričom na druhom mieste má byť Belgicko a piedestál slávnych zakončuje tretia Argentína. Ďalej sa majú od 4. do 10. miesta umiestniť Francúzsko, Anglicko, Španielsko, Holandsko, Dánsko, Portugalsko a Chorvátsko.
Umelá inteligencia neráta s viacerými faktormi
Aj keď je veľmi náročné uhádnuť presné poradie, v tomto prípade sa dá očakávať, že finálna desiatka v Katare by mohla vyzerať aj podľa výpočtov umelej inteligencie. Zaujímavosťou je, že systém nezahrnul do najlepšej desiatky napríklad Nemecko či Uruguaj.
Je to však stále len predpoveď systému postavená na historických výsledkoch, ktorá neráta s premennými ako počasie, zranenia hlavných lídrov, penalty či tresty pre hráčov. Či sa umelá inteligencia z inštitútu Alana Turinga mýlila, alebo ukázala jasnú budúcnosť, teraz nezistíme. Ostáva tak sledovať napínavé zápasy a počkať si na víťaza, ktorý bude známy po finále už 18. decembra.
Nahlásiť chybu v článku