Umelá inteligencia preniká do mnohých sfér života. Jednou je aj štúdium starých obrazov a to, čo môže aj skúsenému oku kunsthistorika uniknúť, ona dokáže spoľahlivo odhaliť. Najnovšie sa jedno zo zistení týka slávneho obrazu od renesančného maliara Raffaella Santiho.
Jozefa namaľoval niekto iný
Obraz Madona s ružou (v origináli Madonna della rosa) môžu obdivovať návštevníci madridského múzea Prado. Už od 19. storočia bolo spochybňované to, že celý obraz je dielom práve Raffaela. Jedna postava, konkrétne svätý Jozef, vyzerá byť akoby dielom niekoho iného.
Preto, ako píše portál Science Alert, bolo dielo podrobené výskumu pomocou umelej inteligencie. Tú vytvorili vedci z Veľkej Británie a USA a používa algoritmus založený na prácach, o ktorých sa vie, že sú jednoznačným dielom Raffaela.
Výhodou bolo, že umelá inteligencia sa naučila aj také veci, ktoré ľudskému oku ostávajú skryté. Skúmala ťahy štetcom, tieňovanie, používanie farebnej palety, a to všetko zahŕňala do svojho výsledku. „Pozrela sa oveľa hlbšie, než vidí ľudské oko, až na mikroskopickú úroveň,“ uviedol v tlačovej správe matematik a jeden z tvorcov tejto umelej inteligencie — Hassan Ugail z Bradfordskej univerzity vo Veľkej Británii.
Iného autora potvrdila s vysokou presnosťou
Ukázalo sa, že umelá inteligencia dokáže s 98 % presnosťou určovať Raffaelove obrazy. Keď skúmala tento obraz ako celok, jej hodnotenie o pravosti nebolo presvedčivé. Preto jej prikázali, aby analyzovala jednotlivé postavy na obraze.
A kým postavy malého Jána Krstiteľa, Márie a Ježiša boli označené za dielo Raffaela, postavu svätého Jozefa označila, že nie je jeho dielom. Za túto postavu by mohol byť zodpovedný jeden z Raffaelovych žiakov, pravdepodobne ide o Giulia Romana.
Obraz Madonna della rosa bol namaľovaný niekedy medzi rokmi 1518 až 1520 a okrem Márie, čiže Madony a svätého Jozefa, zobrazuje aj malého Ježiša spolu s malým Jánom Krstiteľom. Zaujímavosťou je, že aj samotná ruža, ktorá sa na obraze nachádza a ktorá podnietila názov obrazu, bola domaľovaná neznámym umelcom.
Nahlásiť chybu v článku