Google sa v poslednej dobe venuje odvetviu vedy, ktoré by ste sprvu od tejto spoločnosti neočakávali. Na druhej strane, po chvíľke zamyslenia je celkom logické, že sa zaoberá práve vývojom umelej inteligencie. Pred pár mesiacmi sme vás informovali, že ich počítač najnovšej generácie sa dokázal v priebehu štyroch hodín naučiť pravidlá šachu tak, že je v súčasnosti neporaziteľný.
Okrem toho, že sa vedcom z Googlu podarilo vytvoriť geniálneho šachové hráča, môžu si pripísať aj ďalší úspech. Ich umelá inteligencia sa totiž naučila, ako vytvoriť svojich vlastných potomkov a teda ďalšie umelé inteligencie svojho druhu. Google informuje, že ich AutoML (Automatizované mechanické učenie) systém dokázal naprojektovať a vytvoriť ďalšiu umelú inteligenciu. Z ľudského pohľadu teda ide o koncept rodiča a jeho potomka.
⚡️.@Google Brain Co-founder launches #AI fund :https://t.co/RBqj50kta9 @YourStoryCo #finance #fintech / @JimHarris @THEAdamGabriel @evankirstel @MikeQuindazzi @JimMarous @GlenGilmore @antgrasso @domhalps @debashis_dutta @TarakRindani @TamaraMcCleary @psb_dc @SeverineLienard pic.twitter.com/I2OFnHhK8A
— Anthony Schmitt Financial Services (@BourseetTrading) February 2, 2018
Zdokonaľovanie funguje na prvý pohľadom jednoduchom, no vo svojej podstate, na extrémne zložitom systéme. Dieťa alebo potomok dostane úlohu a spätnú odozvu odošle svojmu rodičovi. Vďaka tomu dokáže rodič vytvoriť ďalšieho, ešte o čosi dokonalejšieho potomka, pri ktorom „vychytá muchy,“ ktoré ťažili jeho predchodcu. Vďaka takémuto vývinu sme schopní docieliť výsledky, ktoré by človek sám o sebe nedokázal vytvoriť ani vo sne.
Pokiaľ ste sa v posledných mesiacoch pokúšali prihlásiť na nejakú stránku, ktorá funguje na podobnom princípe ako fórum, je veľmi vysoká šanca, že ste sa museli preklikať cez bezpečnostný systém, ktorý si potreboval overiť, či nie ste robot. Vašou úlohou teda bolo kliknúť na obrázok, na ktorom sa nachádza priečelie obchodu, pouličná tabuľa alebo auto. Pokiaľ ste zaklikli všetky tri správne snímky z deviatich možných, stránka vás pustila ďalej.
This #Google #AI created it's own "baby" AI 😃😳 pic.twitter.com/HjWKTrd0yC
— 🐟AKuaponics3D🌱 🕉️Namaste Coin🕉️ (@AKuaponics3d) February 4, 2018
Na základe takéhoto systému, umelá inteligencia vychováva svoje potomstvo. A práve vďaka „výcviku,“ ktorým prechádza, je táto inteligencia v súčasnosti schopná trafiť správny obrázok s 82,7% presnosťou. Pokiaľ sa na obrázku má nachádzať horolezec, systém je schopný vyhodnotiť, či ide o správny obrázok na základe toho, že sa snaží na obrázku identifikovať človeka, ruksak, skaly, oblohu a slnko. Vďaka tomu, že následne referuje svoje výsledky svojmu rodičovi, ten je potom schopný naprojektovať ďalšieho potomka, zakaždým o čosi lepšie.
Veda celkom značne neustále napreduje a práve vďaka takýmto a podobným objavov sa budeme môcť v blízkej budúcnosti posunúť za hranice toho, čo sme ešte pred pár rokmi nazývali nepredstaviteľným.
Pozri aj: Amatérsky astronóm našiel signál zo satelitu, ktorý NASA stratila pred dvanástimi rokmi
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku