Nevieme, kto to bol, ale vieme, že bola zvláštna. Keď v lete 2018 vedci zistili, že pozostatky 13-ročného dievčaťa, ktoré svet obývalo pred viac ako 50-tisíc rokmi, obsahujú genetické informácie dvoch rôznych druhov človeka, išlo o veľkú senzáciu. Vedci oficiálne dokázali, že v dávnej minulosti dochádzalo k medzidruhovému páreniu predchodcov človeka. Najnovšie prichádzajú s ďalším tvrdením. Prípad 13-ročného dievčaťa nebol zrejme ani zďaleka jediným.
Koncom leta 2018 sme vás informovali o fascinujúcom objave ruských archeológov. Tí ešte v roku 2012 objavili v sibírskej jaskyni fragment ľudskej kosti. Po dôkladnej analýze zistili, že kosť stará viac ako 50-tisíc rokov a patrila tínedžerke vo veku asi 13 rokov. Kosť bola ďalej posunutá skupine vedcov do inštitútu Maxa Plancka, kde analyzovali samotný genóm. Tu vedci dospeli k záveru, že matka dievčaťa bola neandertálskeho pôvodu, zatiaľ čo otec bol Denisovan. Po prvý raz tak objavili dôkaz o medzidruhovom párení predchodcov človeka.
Najnovšie vedci prichádzajú s ďalšou šokujúcou informáciou. V DNA dnešného človeka sa nachádza informácia pochádzajúca od doposiaľ neznámeho ľudského druhu. Novinku v evolúcii človeka, ktorá hovorí o neznámom príbuznom človeka pomohla odhaliť umelá inteligencia.
Približne pred 80-tisíc rokmi sa priami príbuzní každého z nás vybrali z Afriky na púť, ktorá skončila osídlením celej planéty. Moderný človek na tejto tisícky rokov dlhej ceste stretával aj „nižšie“ ľudské druhy ako napríklad spomínaných neandrtálcov či denisovanov a ako ukazujú dôkazy, aj sa s nimi páril. Umelá inteligencia však dokázala z DNA dnešného moderného človeka zistiť, že okrem neandrtálcov a denisovanov sa naši predkovia párili ešte s niekým. Naša DNA totiž obsahuje informácie od doposiaľ neznámeho ľudského druhu.
Výsledky svojej štúdie publikovali vedci v časopise Nature. Autori štúdie predpokladajú, že neznámy príbuzný človeka je buď „potomkom“ neandrtálsko-denisovanskej vetvy, alebo ide o druh, ktorý sa veľmi skoro oddelil od už známych Denisovanov. Ak by sa jednalo o prvú možnosť, potom by 13-ročná tínedžerka zo sibírskej jaskyne bola vôbec prvou známou zástupkyňou novopoznaného ľudského druhu. Táto spojitosť však zatiaľ nie je oficiálne potvrdená a preto ide len o jednu z možností.
ScienceAlert, SME
Nahlásiť chybu v článku