foto: Pixabay

Pôvodne to vyzeralo, že píše nezmysly. Neskôr ju však museli vypnúť, pretože zistili, že si vytvára vlastný komplexný jazyk.

Využitie umelej inteligencie sa každým dňom rozrastá a odborníci stále nachádzajú nové odvetvia, kde ju uplatniť. No keď sa omylný človek snaží vytvoriť niečo neomylné, čo má rozmýšľať samo, môže to dopadnúť rôzne. Mnohokrát to dopadne ako scenár na hororový film. Facebook nedávno vytvoril umelú inteligenciu, ktorá sa ako dôsledok chyby v programovaní správala až tak pozoruhodne, že ju pre istotu museli rovno vypnúť a ktovie čo by sa stalo, ak by jej bolo dovolené pokračovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Z tých známejších zvláštnych prípadov umelej inteligencie vieme v pamäti vyloviť príklady na úžasne fungujúcu a veľmi pozoruhodnú umelú inteligenciu, ako napríklad tá od Googlu, ktorá sama dokáže vytvoriť vlastnú umelú inteligenciu. Boli však aj katastrofálne príklady, ako napríklad tá, ktorá mala vymýšľať motivačné plagáty a nakoniec vykonala presný opak s ozaj komickými výsledkami.

Táto umelá inteligencia od Facebooku jednoznačne patrí do tej až pozoruhodne fungujúcej kategórie. Pôvodne bola vytvorená, aby zrýchľovala digitálnu komunikáciu. Vytvorili ich rovno viacero a nechali ich, aby sa medzi sebou rozprávali. Pôvodný jazyk použitý na tento rozhovor bol pochopiteľne angličtina.

pixabay.com

Ich rozhovor najskôr vyzeral úplne nezmyselne. Tu je príklad, ako to vyzeralo, keď sa dve z nich medzi sebou učili zjednávať ponuky virtuálnych komodít:

Bob: „Ja môžem môžem ja ja všetko ostatné.“

Alice: „ Gule majú nula pre mna pre mna pre mna pre mna pre mna pre.“

Nevyzerá toaž tak desivo, však? Vyzerá to skôr ako nepodarený prvý pokus. Pri programovaní však nastala chyba, vďaka ktorej sa táto umelá inteligencia rozhodla, že angličtina je príliš „pomalá“ a ťažkopádna.

Zistilo sa teda, že tieto nezmysly boli v skutočnosti ich vlastná reč, ktorú si začínali medzi sebou vymýšľať. Všetky pravidlá ktoré používali, boli vytvorené nimi a nepripomínali či nevychádzali zo žiadneho iného, už existujúceho jazyka.

Výskumný tím Facebooku ju okamžite začal analyzovať a porovnávať s rôznorodými žargónmi a slangom. Stoja si za názorom, že táto komunikácia nebola chybou, ale jazykom, ktorým chcela umelá inteligencia zefektívniť komunikáciu, a ktorému len jednoducho nerozumieme.

Prišli s rôznymi teóriami, čo mala táto výmena znamenať. Jedna z nich napríklad hovorí, že opakované slová majú poukázať na počet komodít, o ktoré majú komunikujúci záujem. Jediné známe doposiaľ je, že okrem samotných umelých inteligencii zúčastnených rozhovoru neexistuje nikto a už vonkoncom nie človek, ktorý by vedel pochopiť či rovno preložiť tento nový jazyk.

pixabay.com

Facebook sa teda pochopiteľne rozhodol účastníkov komunikácie vypnúť. Ako dôvody uviedli to, že chceli, aby medzi sebou komunikovali po anglicky, keďže samotným zámerom bolo, aby im následne obyčajní ľudia na internete dokázali porozumieť. Zároveň však zhodnotili, že by nemohli byť schopní držať krok s ich večne vyvíjajúcou sa a meniacou sa rečou.

Zatiaľ to teda už zostáva len v rovine polemiky o tom, čo z toho vyplýva. Či je schopnosť umelej inteligencie vytvárať si vlastný jazyk úžasná a perspektívna vec, či niečo, od čoho by sme radšej mali dať ruky preč, alebo jednoducho chyba, ktorá by sa nemala opakovať.

Pozri aj: Hrozí nám vyhynutie? Vedci zverejnili nelichotivú štúdiu v ktorej ukazujú, o koľko klesol počet spermií za posledné obdobie

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články