Duke university

Tváre ale nie sú reálne.

Aj dnes existuje niekoľko programov, ktoré pracujú s upravenými obrázkami a tvárami, a snažia sa im spätne priradiť ich tvár. Ich presnosť však do veľkej miery závisí od stupňa úpravy obrázka a výsledok je často nepresný či rozmazaný.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tím vedcov z Dukeovej univerzity vyvinul algoritmus s názvom PULSE (Photo Upsampling via Latent Space Exploration), ktorý dokáže vytvárať fotografie s až 64-krát vyšším rozlíšením ako zdrojové obrázky, čo je 8-krát detailnejšie ako predchádzajúce modely. Informuje o tom portál Science Alert.

Obrázky sú generované pomocou umelej inteligencie a výsledné výtvory nie sú skutočné tváre, aj keď vyzerajú veľmi realisticky. Nejde tak o revezrnú pixelizáciu fotografií. Je to však veľký krok vpred. Štúdia bola uverejnená na predtlačovom serveri arXiv.

Systém PULSE

Za technológiou stojí Cynthia Rudinová spolu s jej tímom a pracuje iným spôsobom ako iné systémy na rozpoznávanie tváre. Pomocou obrázkov s vysokým rozlíšením, ktoré po downscalingu vyzerajú podobne ako rozpixelované obrázky, dokáže vytvárať realistické tváre, vrátane čŕt tváre, mihalníc alebo vrások, čo doteraz nebolo možné.

Systém využíva dve neurónové siete, ktoré sa navzájom učia a napodobňujú ľudský mozog. Jedna sieť vytvára obrázky a druhá rozhoduje, či vyzerajú dostatočne realisticky.

Duke university

Vďaka tomu získavajú vedci obrázky, ktoré sú ostré a majú mnohé detaily ľudskej tváre.

Viacero tvárí

Podľa vedcov je možné z jedného z obrázkov vytvoriť viacero tvárí. Rovnaký algoritmus pritom nie je obmedzený iba na tváre. Dá sa využiť v podstate na hocičo, či už ide o záber mačky, slnka, stromov alebo iných objektov.

Aj keď využiteľnosť systému nie je veľmi vhodná pri identifikácií osôb napríklad z bezpečnostných kamier, je možné ho využiť inde. Vedci hovoria o použiteľnosti v medicíne, mikroskopii, astronómii či pri vyhotovovaní satelitných snímok.

Uložiť článok

Najnovšie články