Strana Smer-SD chce, aby vládu podporovalo 79 poslancov. Závisieť to bude od toho, ako situáciu vyriešia strany Hlas-SD a Slovenská národná strana (SNS).
Uviedol to podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Strana Smer-SD postavila Hlas-SD a SNS pred ultimátum, ktoré vyprší v pondelok 17. februára. Cieľom je obnoviť parlamentnú väčšinu. Na to, či sa koalícia dohodne, zatiaľ podpredseda parlamentu odpoveď nemá.
„My sme vstupovali do tohto volebného obdobia s koaličnou zmluvou troch politických strán a parlamentnou väčšinou v počte 79. Tieto čísla sa v parlamente zmenili. Pomer je dnes iný a treba urobiť korekciu aj v zmysle dohody o vládnutí. Som rád, že sa stanovil termín. Už niekoľko mesiacov riešime tento problém. Je tu sedmička poslancov, traja z pôvodného klubu SNS a štyria klubu Hlas-SD, ktorá momentálne žiada za podporu programového vyhlásenia vlády a podporu vlády ako takej, istý podiel na vládnutí,” vysvetlil Gašpar s tým, že je na týchto dvoch politických stranách, aby doručili do termínu, ktorý stanovil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) odpoveď na to, ako chcú vyriešiť situáciu s poslancami, ktorí odišli z ich klubov.
Rokovať treba aj s poslancami, ktorí boli vylúčení z Hlasu
Na to, aby bola obnovená podpora 79 poslancov, je podľa Gašpara nutné diskutovať aj s poslancami, ktorí boli vylúčení z Hlasu, a teda Radomírom Šalitrošom a Samuelom Migaľom. „Rokovať treba aj s nimi, pokiaľ sami nezahlásia, že chcú spolupracovať s opozíciou a nebudú podporovať vládu,” dodal podpredseda parlamentu a dodal, že bolo jasné, že vládnutie bude komplikované už pri 79 hlasoch.
To, ako sa k tejto situácii postavil premiér, je podľa neho prirodzené. Ak nebudú vedieť parlamentnú väčšinu v podobe 79 alebo 76 hlasov zabezpečiť strany Hlas a SNS, tak riešenia bude musieť navrhnúť predseda vlády. „Je otázka, či s týmto riešeniami budú súhlasiť koaliční partneri,“ uzavrel Gašpar s tým, že v celom postupe má významnú úlohu aj prezident, ktorý je zaangažovaný napríklad pri vymenovávaní nových ministrov.
Danko je extrém treba ho skorigovať
Tibor Gašpar sa v relácii STVR Sobotné dialógy vyjadril, okrem iného, aj k otvorenému listu Andreja Danka, ktorý adresoval Robertovi Ficovi. Podľa Gašpara je predseda Slovenskej národnej strany za dobu svojho pôsobenia v politike známy rôznymi svojimi extrémnymi stanoviskami, tentoraz však išlo o extrémne chovanie, ktoré bude treba korigovať.
Na otázku, ako sa k listu postavila strana Smer na čele s Robertom Ficom odpovedal, že vo vnútri strany neprebehla žiadna diskusia. „Nemyslím, že na neho premiér reagoval,“ povedal Gašpar, pričom dodal, že Fico bol v tom čase vo Vatikáne na služobnej ceste, a tak nebol priestor na debatu o tejto téme.
Smer neplní svoje sľuby
Voliči strany Smer-SD sú nespokojní, pretože im nesplnili nič z toho, čo sľúbili. Uviedla to poslankyňa Irena Bihariová (PS) v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Ako uviedla, je pre ňu nepochopiteľné, prečo si predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) „pomýlil rolu premiéra Slovenska s rolou premiéra zemegule a preštylizoval sa do role youtubera”.
Hnutie Progresívne Slovensko v najnovších prieskumoch preferencií víťazí. Podľa Bihariovej voličom Smeru prekáža, že nedoručili veci, ktoré sľúbili. Ako pripomenula, ľuďom sľúbili, že prinesú mier, stabilitu, poriadok, a sociálne istoty. „Ale nič z toho momentálne nemáme, lebo sa len vybavujeme o tom, ako prelátame a predelíme rezorty, aby sme uspokojili vôbec nároky jednotlivých nahnevaných a rebelujúcich poslancov a aby vládna väčšina bola vôbec schopná prevádzky parlamentu,” vyhlásila poslankyňa s tým, že voliči nie sú nadšení ani z toho, že sa premiér chodí radiť o ich budúcnosti s Ruskom.
Tibor Gašpar prieskumom neverí
„Tu sme už raz boli a ľudia si to neželajú,“ dodala. Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) v relácii uviedol, že prieskumom neverí. V skutočnosti má podľa neho Smer-SD viac percent, než ukazujú aktuálne prieskumy. „My máme percentá v prieskume na úrovni nášho volebného výsledku, preto nechápem, prečo sa hovorí, že voliči Smeru sú nespokojní,” uviedol Gašpar a vyhlásil, že ich voliči sú nespokojní len preto, že zatiaľ nie je vyvodzovaná zodpovednosť voči osobám, ktoré na Slovensku vládli v rokoch 2020 až 2023.
PS sa pripravuje na prípadné vládnutie
Bihariová poukázala na chaotické zasadanie parlamentu, keď sa nevie, kedy a o čom sa bude rokovať. „Sme zvedaví, s akým konečným riešením prídu, ako dlho budú schopní zabezpečiť stabilitu,“ vyhlásila o koalícii. Myslí si, že koalícia dáva najavo každému koaličnému poslancovi, že má vydieračský potenciál. Poukázala na slová premiéra, ktorý v minulosti odmietal „kupčenie“ v snahe získať podporu vládnej väčšiny. PS podľa nej berie túto situáciu ako vážnu a zodpovedne sa pripravuje na prípadné vládnutie.
Nahlásiť chybu v článku