Závislosť na drogách je problémom všetkých kontinentov. V Afrike, ktorá je charakteristická chudobou a biedou, však ľudia často siahnu po niečom, čo by ľudí v iných krajinách ani nenapadlo. V Juhoafrickej krajine, ktorá je síce jedna z ekonomicky najsilnejších krajín Afrického kontinentu, sa v posledných rokoch rozšírila pouličná droga s názvom Whoonga. JAR je krajina kontrastov. Bohatstvo z ťažby diamantov a zlata na jednej strane, no milióny chudobných ľudí žijúcich v prímestských slumoch na strane druhej. A práve títo ľudia siahli po tejto strašnej látke…
Pár boháčov a milióny chudobných ľudí, to je obyvateľstvo Juhoafrickej republiky. Krajina s nesmierne vysokou mierou kriminality s mestami, ktoré patria medzi tie najnebezpečnejšie na svete. V rebríčku krajín sveta s najvyššou kriminalitou sa JAR umiestnia na deviatom mieste. Podľa štatistík, ktoré hovoria o príjmových kontrastoch a podmienkach života, je to druhé miesto. Rozdiely v krajine sú teda obrovské…
Chudobní ľudia, žijúci v slumoch v blízkosti veľkých juhoafrických miest, sa často ukláňajú k drogám. Posledné roky zaplnila ulice chudobných štvrtí droga nazvaná Whoonga. Ide o zmes, ktorú by si snáď žiadny narkoman nepichol, no čuduj sa svete, v Juhoafrickej republike je ich mnoho. Whoonga je zmes tradičných drog, ktoré poznáme. Zmes marihuany a heroínu. K tomu všetkému sa údajne pridáva aj jed na potkany, lieky na HIV a chemické čistiace prostriedky. Táto čudesná zmeska nalákala už tisíce narkomanov z chudobných štvrtí JAR.
HIV je obrovským problémom nielen Juhoafrickej republiky, ale celej subsaharskej Afriky. Na komplikácie spôsobené týmto vírusom zomrie každoročne v Afrike obrovské množstvo ľudí. A miestni narkomani s liekmi naložia tak, že ich zmiešajú s drogami a vymyslia tak novú nelegálnu látku. Miestne gangy vykrádajú nemocnice a skladiská liekov, na uliciach sú ľudia prepadávaní a prehľadávaní, či náhodou nemajú tieto lieky pre seba. Všetko pre výrobu Whoonga… Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že užívaním Whoonga si človek buduje imunitu voči liekom na HIV. Tento „imúnny“ tip HIV“ potom môže rozšíriť na ďalších ľudí. A aj to je možno jeden z mnohých dôvodov, prečo je boj s HIV tak neúspešný.
Whoonga je pre miestnych chudobných narkomanov pomerne lacná droga. Keďže sa nejedná o čistý heroín, jej cena je oveľa menšia. Závilosť podľa štúdií prichádza už po prvom užití látky a postupne si telo buduje akúsi odolnosť voči jej účinkom. Závislý teda potrebuje stále väčšie množstvo drogy a viac dávok. To všetko hrá do kariet obrovskému drogovému biznisu v Juhoafrickej republike.
interez.sk (Lukáš M.), all-that-is-interesting.com
Nahlásiť chybu v článku