Foto: unsplash

Ukrajinská vláda schválila zákon, vďaka ktorému sa podarilo zlegalizovať bitcoin.

Čím väčší risk, tým väčšia odmena, povedala si ukrajinská vláda. Zrejme takáto motivácia sa ukrývala za oficiálnym legalizovaním bitcoinu, ale aj ďalších krypromien. Čo to pre Ukrajinu znamená?

Článok pokračuje pod videom ↓

Ukrajina dúfa, že bitcoin udrží ekonomiku nad vodou

Ako informuje portál ukrajinskej vlády, tento týždeň sa podarilo schváliť zákon, vďaka ktorému sa bitcoin a ďalšie kryptomeny oficiálne na 100 % zlegalizovali. Samozrejme, boli stanovené práva a povinnosti, ktoré sa budú týkať každého, kto bude chcieť s kryptomenou manipulovať. Zaujímavá je nielen samotná legalizácia bitcoinu, ale aj načasovanie. Konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom totiž eskaluje čoraz viac a kríza sa prehlbuje. Hodnota ukrajinskej meny prudko poklesla, jedna hrivna má v súčasnosti hodnotu 0,035 USD, píše portál Interesting Engineering.

Foto: TASR/AP

Americká vláda sa snaží Ukrajine pomôcť udržať ekonomiku nad vodou. Neistota sa však stupňuje, mnohí sa preto obracajú na investície vo forme kryptomeny. Za posledných niekoľko mesiacov dokonca Ukrajina získala niekoľko finančných darov v podobe kryptomeny od anonymných darcov. Je ale otázne, či legalizovanie kryptomeny akokoľvek pomôže občanom, ale aj celej krajine. Zákon o legalizovaní kryptomeny bol prvýkrát prezentovaný už v septembri minulého roka. Prezident Volodymyr Zelensky ho však vetoval.

O zákone sa hovorilo už v septembri minulého roka

Chcel presadiť ďalšie zmeny, ktorých cieľom bolo zabezpečiť komplexnejší právny rámec, ktorý by spĺňal ústavné požiadavky. Úpravy boli napokon úspešné a zákon bol definitívne schválený tento týždeň. Vďaka tomu môže Ukrajina spustiť virtuálny trh na obchodovanie s kryptomenou. Cloudové technológie minimalizujú riziko korupcie a urýchlia zavádzanie inovácií v orgánoch štátnej správy.

Foto: unsplash

Nie každý však súhlasí s názorom, že kryptomena by mala slúžiť ako záchranné lano pre ukrajinskú ekonomiku. Už minulý rok malo byť spustené do prevádzky zariadenie na ťažbu kryptomeny neďaleko hraníc s Ruskom.

Cieľom je prilákať čo najskôr podniky obchodujúce s kryptomenou a ponúknuť im zaujímavé daňové sadzby. Zatiaľ sa však nedá povedať, že by sa sem investori príliš hrnuli. Navyše, problém predstavuje ilegálna ťažba bitcoinu. V roku 2021 polícia zhabala približne 9 000 konzol a počítačov, prostredníctvom ktorých ilegálna ťažba prebiehala.

Uložiť článok

Najnovšie články