Ukrajinská armáda získala nové rakety, ktoré majú významný ničivý potenciál a rozhodne pôsobia aj ako psychologická zbraň. Rakety M30A1 totiž po presnom navedení na cieľ vytvoria „dážď smrti“ a uniknúť mu je prakticky nemožné.
Ruskí vojaci kopú zákopy v Donbase a v Chersonskej oblasti, aby si upevňovali pozície. Ukrajinci na to ale reagujú novou zbraňou, ktorá vysiela dážď smrti aj na miesta, ktoré sa predtým javili ako bezpečné.
Peklo nad hlavami
Poľský denník Gazeta Wyborcza opisuje udalosť na videu natočenom z dronu takto: Na zábere križovatky spevnených ciest niekde na juhu Ukrajiny, vidno ruskú húfnicu D-30 pri lesíku. Zrazu vypukne peklo. Priletí totiž raketa M30A1 a po výbuchu zaplaví oblasť tisíckami volfrámových guľôčok. Nič v okruhu 100 metrov neprežije.
Precise HIMARS strike using M30A1 missiles. Those missile contain up to 200,000 tungsten ball bearings. You can also see it how they explode above the target. Nothing in a diameter of 100m survive that tungsten rain. #Ukraine pic.twitter.com/tHRMIPhDOP
— (((Tendar))) (@Tendar) October 20, 2022
Rakety M30A1 sú satelitne navádzané a je možné ich odpaľovať zo zariadení M-142 HIMARS a M-270 MLRS. Na Ukrajine sa momentálne nachádza 16 HIMARSov a 10 MLRS. Tie spočiatku disponovali raketami M31, ktoré mali v sebe 90 kilogramov výbušnín a dokázali zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti 90 kilometrov.
200-tisíc guľôčok z volfrámu
Skvele sa hodia na ničenie muničných skladov, mostov, či aj veliteľských bunkrov a pre Ukrajinu boli darom z nebies. HIMARS a MLRS mali určite nezanedbateľný význam na zastavení ruskej ofenzíve v Donbase.
Teraz ale vojna vstupuje do novej fázy a je potrebné rakety vymeniť za iné. Ukrajina potrebuje udierať na skupiny ruských vojakov a v takom prípade potrebujú niečo, čo účinne zasiahne väčšie územie.
A tým sú práve rakety M30A1. Nesú síce menej výbušniny ako M31, avšak obsahujú približne 200-tisíc guľôčok z veľmi tvrdej volfrámovej zliatiny. Keď raketa exploduje, sila výbuchu guľôčkam udelí mimoriadne veľkú rýchlosť a tie sa rozletia po okruhu sto metrov, čím vytvoria dážď smrti.
Tieto rakety sú tak postrachom pre pechotu, pri výbuchu nad zákopom nemilosrdne zabijú každého, kto sa v nich ukrýva. Nemajú problém preletieť karosériou nákladných áut a poradia si tiež s pancierom vojenských transportérov či niektorými tankami. Vďaka tejto zbrani budú môcť Ukrajinci jednoducho likvidovať ruské pozície a zastavovať útoky mechanizovaných peších jednotiek.
Nahlásiť chybu v článku