Ukrajina a Rusko v piatok podpíšu dohodu umožňujúcu vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more. Oznámila to vo štvrtok kancelária tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, píše TASR na základe správy agentúry AFP.
Dohodu podpíšu podľa agentúry Reuters v istanbulskom paláci Dolmabahçe, niekdajšom sídle tureckých sultánov. Bude pri tom okrem Erdogana aj generálny tajomník OSN António Guterres.
Jeden z Guterresových hovorcov Farhan Haq predtým oznámil, že generálny tajomník odcestuje vo štvrtok do Turecka. Na otázku o možnom podpísaní dohody o vývoze obilia z Ukrajiny povedal, že „situácia je tak trochu premenlivá, takže neviem povedať, kedy sa niečo podpíše“.
Pred minulotýždňovými rokovaniami medzi Ukrajinou a Ruskom zahŕňal podľa diplomatov vtedajší plán umožnenie plavby ukrajinských lodí s obilím cez zamínované ukrajinské prístavy. Rusko by sa zároveň zdržalo paľby na tieto lode a Turecko v spolupráci s OSN by sa podujalo kontrolovať lode vracajúce sa na Ukrajinu, či nevezú zbrane.
Plynovod Nord Stream 1 obnovil prepravu plynu z Ruska
Zemný plyn z Ruska do Európy cez plynovod Nord Stream 1 začal vo štvrtok ráno prúdiť po desaťdňovej prestávke na údržbu. Oznámil to prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream AG. Predpokladá sa však, že preprava plynu zďaleka nedosiahne úplnú kapacitu. Plynovod Nord Stream 1 bol pre údržbu zastavený od 11. júla. Vzhľadom na rastúce napätie pre ruskú vojnu na Ukrajine nemeckí predstavitelia mali obavy, že plynovod vôbec neobnoví činnosť.
Šéf nemeckého úradu pre reguláciu sieťových odvetví Klaus Müller na mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom na štvrtok nahlásila prepravu plynu s využitím len 30 percent kapacity plynovodu Nord Stream 1.
V polovici júna Gazprom zredukoval tok plynu na 40 percent kapacity plynovodu, čo odôvodnil technickými problémami. Nemecká vláda však vysvetlenie Gazpromu odmietla a uviedla, že ide len o zámienku s cieľom vyvolávať neistotu a tlačiť ceny energií nahor.
Nahlásiť chybu v článku