Reprofoto: Youtube (Росатом)

Výbuch sovietskej Cár bomby bol najsilnejší, aký ľudstvo kedy vykonalo.

Bol 30. október 1961, keď na sovietsku jadrovú strelnicu Nová Zem, nachádzajúcu sa na súostroví na severe Ruska, bola zhodená najsilnejšia jadrová bomba. V porovnaní s kombinovanou energiou zhodenou na Hirošimu a Nagasaki mala Cár bomba až 1 500-násobnú silu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Najnovšie zverejnila Federálna agentúra pre atómovú energiu Ruskej federácie – Rosatom dokument, ktorý zaznamenáva výbuch vodíkovej Cár bomby, uvádza portál The barents observer.

Dokumentárny film bol zverejnený 20. augusta na Youtube, súvisí s oslavou 75. výročia ruského jadrového priemyslu. Dokument natočený štýlom sovietskej propagandy zobrazuje všetky prípravy jadrového testu. Ukazuje prepravu bomby železnicou na polostrov Kola, následný let a samozrejme, zhodenie bomby.

Cár bomba

Bomba, oficiálne pomenovaná RDS-220, bola tou najsilnejšou odpálenou atómovou bombou. Jej odhadovaná sila bola 50 až 60 megaton TNT. Pôvodne sa však uvažovalo s raz takou silou. Tretí stupeň bomby mal byť vybavený plášťom z uránu 238, čo malo znásobiť silu. Urán bol ale napokon nahradený olovom, čo obmedzilo silu a množstvo jadrového spádu. Až 97 % energie pochádzalo zo samotnej jadrovej fúzie. Vďaka tomu bola bomba pri zohľadnení výkonu jednou z najčistejších odpálených atómových bômb.

Maketa Cár bomby. Foto: User:Croquant with modifications by User:Hex / CC BY-SA

Zem sa otriasla

Bomba bola zhodená z výšky 10,5 kilometra. 27-tonovú Cár bombu brzdil obrovský padák, ktorý umožnil posádke čo najviac sa vzdialiť od miesta výbuchu. Ten nastal vo výške 4 kilometre nad povrchom Zeme.

Okamžite sa vytvorila ohnivá guľa o priemere 8 kilometrov, pričom svetlo z výbuchu bolo vidieť na vzdialenosť až 1 000 kilometrov. Následný atómový hríb dosiahol výšku 64 kilometrov, pričom priemer jeho klobúku bol 95 kilometrov.

Všetky budovy v oblasti 55 kilometrov boli úplne zničené. Uvoľnené teplo spôsobovalo popáleniny 3. stupňa aj 100 kilometrov ďaleko od epicentra.

Výbuch bolo možné zaznamenať hocikde na Zemi a dokonca nastalo aj mierne vychýlenie zemskej osi, uvádza portál vtm.zive.cz.

Miesto zhodenia bomby. Foto: Wikimedia

Najsilnejší výbuch

Je až desivé, že sa uvažovalo o dvojnásobnej sile bomby, pričom by nemal byť problém vytvoriť aj bombu o sile 150 až 200 megaton, pri ktorej sa uvažovalo pri vývoji rakiet Proton.

Prekonať výbuch Cár bomby sa nikomu už našťastie nepodarilo. Už v roku 1954 USA otestovalo svoju najsilnejšiu atómovú bombu Castle Bravo, pričom tento test nevyšiel podľa ich predstáv a mal byť oveľa slabší. Úspech Cár bomby tak ostal neprekonaný a USA aj Sovietsky zväz sa potom zameral na testovanie bômb s nižšou výdatnosťou.

Pozrite si nedávno zverejnený dokument o Cár bombe:

Uložiť článok

Najnovšie články