Ak sa povie slovo had, predstavíme si zvyčajne zlovestné zviera s obrovskými jedovými zubami. Práve jedové zuby sú jedným z hlavných symbolov hadov (okrem toho, že nemajú nohy). Ako však hady jedové zuby získali?
Skúmali tisíce hadov
Odpoveď na túto otázku prinášajú vedci z Flindersovej univerzity z Austrálie v spolupráci s Juhoaustrálskym múzeom. V štúdii publikovanej v The Royal Society Pubishing skúmali takmer 4 000 druhov hadov, z ktorých asi 600 je medicínsky významných. To znamená, že ak niekoho uhryznú, je pravdepodobné, že bude nutné vyhľadať lekársku pomoc.
„Vždy bolo záhadou, prečo sa jedové zuby vyvinuli u hadov, ale len zriedka u iných plazov. Naša štúdia na to odpovedá a ukazuje, aké ľahká je premena normálnych hadích zubov na hypodermické ihly,“ hovorí vedúci autor štúdie Alessandro Palci v tlačovej správe.
Kľúčom sú záhyby
Jedové zuby sú v podstate upravené zuby, ktoré sú drážkované a sú väčšie ako ostatné zuby v ústnej dutine hada. Môžu byť umiestnené vzadu alebo v prednej časti dutiny, a tam môžu byť upevnené, alebo zavesené, to znamená, že je možné ich sklopiť dozadu.
Austrálski vedci použili modelovanie, ale aj skameneliny a hodiny mikroskopického pozorovania, aby zistili, že hady majú v spodnej časti zubov drobné záhyby či akési vrásky. Tie pomáhajú zubom sa lepšie prichytiť k čeľusti. U jedovatých hadov sa navyše jeden z týchto záhybov prehĺbi a siaha až po špičku zuba, čím sa vytvorí jedová drážka v zube.
„Naša práca tiež zdôrazňuje oportunizmus a efektívnosť evolúcie. Záhyby, ktoré pomáhajú pripevniť zuby na čeľusť, boli upravené, aby mohli vpichnúť jed,“ hovorí spoluautor Michael Lee.
Práve prítomnosť záhybov na zuboch je dôvod, prečo vôbec rastú jedové zuby. Palci pre IFL Science povedal, že bez akéhokoľvek zárodku nemôže nič vyrásť. Preto napríklad aj jedovaté jaštery, ktoré majú jed v slinách môžu iba dúfať, že sa im podarí dostať jed do krvi obete. Bez záhybov na zuboch sa im jednoducho jedové zuby nevyvinú.
Nahlásiť chybu v článku