Väčšina ľudí sa na dovolenku vyberie práve v letnom období. Aj keď mnohí Slováci si užívajú krásy rodnej krajiny, mnohí sa vyberáme za dovolenkou k moru, čo vo veľa prípadoch znamená absolvovať let lietadlom. Denník The Guradian však uvádza, že jediný let lietadlom vyprodukuje toľko oxidu uhličitého, koľko ho vyprodukuje bežný človek v meste za celý rok.
Nadprodukcia oxidu uhličitého
Letieť lietadlom je neraz omnoho pohodlnejšie, ako sedieť hodiny v aute, či trpieť spolusediacich v autobuse či vo vlaku. Aj keď je to však pohodlné, nie je to ani zďaleka ekologické. Aj keď sa rozhodnete len pre krátkodobý spiatočný let, napríklad z Londýna do Edinburgu, vyprodukujete v priebehu jedinej cesty viac oxidu uhličitého, ako napríklad obyvateľ Ugandy za celý rok.
Lietame každým rokom viac a viac
The Guardian sa takýmto spôsobom snaží poukázať na nepomer a na fakt, že lietame čoraz viac bez toho, aby sme si uvedomovali následky svojho konania. Denník uvádza, že tento rok bude v počte letov a nalietaných kilometrov opäť rekordným. Nalietame totiž o 5 percent viac, ako pred rokom a oproti roku 1990 vzrástol počet nalietaných kilometrov o závratných 300 percent. Očakáva sa, že za rok 2019 bude vykonaných viac ako 40 miliónov letov, čo znamená najmenej 100 000 letov každý jeden deň z rôznych kútov sveta. Rekordným je tento rok zatiaľ májový deň, kedy bolo vykonaných 162,637 letov.
Uhlíková kalkulačka
Nemecká nezisková organizácia Atmosfair vytvorila kalkulačku, ktorá dokáže vyrátať, koľko oxidu uhličitého vyprodukuje lietadlo počas letu v prepočte na jedného pasažiera. Napríklad, počas letu z Londýna do New Yorku vyprodukuje pasažier v priemere 986 kilogramov oxidu uhličitého. Následne kalkulačka ukáže, koľko je na svete krajín, kde priemerný človek vyprodukuje za rok menej oxidu uhličitého. V prípade letu z Londýna do New Yorku je takýchto krajín 56.
Množstvo emisií sa zdvojnásobí
Údaje, s ktorými kalkulačka pracuje, rátajú s najbežnejším typom lietadiel, aké sa na lety využívajú a priemerný počet obsadených sedadiel. Okrem toho, do úvahy sa berie len oxid uhličitý, ktorý bol vyprodukovaný spaľovaním leteckého paliva. Napriek tomu však práve letectvo produkuje dve percentá globálne vyprodukovaných emisií a je považované za odvetvie, ktorého percentuálny podiel na znečisťovaní planéty narastá každým rokom najviac.
Odvetvie nestíha
Odhaduje sa, že do roku 2050 sa množstvo produkovaných emisií dokonca zdvojnásobí, aj to v prípade, ak sa zavedú opatrenia šetrnejšie k životnému prostrediu. Ak sa tak nestane, množstvo emisií bude do roku 2050 trojnásobné. Pre The Guardian sa vyjadril odborník z manchesterskej univerzity, John Broderick, ktorý tvrdí, že prvýkrát v dejinách ľudstva nárast dopytu predbehol tempo, akým sa rozvíja odvetvie.
theguardian
Nahlásiť chybu v článku