Ilustračná foto: TASR

Vlani sa reálne platy učiteľov nezmenili, v roku 2022 hrozí ich pokles.

V roku 2021 sa reálne platy učiteľov nezmenili, v tomto roku hrozí ich pokles. Vyplýva to z analýzy vývoja učiteľských platov v základných a stredných školách v roku 2021 Centra vzdelávacích analýz (CVA), o ktorej TASR informovali analytici Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová.

Článok pokračuje pod videom ↓

Analytici z CVA konštatujú, že napriek tomu, že v roku 2021 nedošlo k plošnému zvyšovaniu tarifných platov, priemerný učiteľský plat sa zvýšil o 3,1 percenta. Priemerný hrubý plat pedagogických zamestnancov (vrátane riadiacich pracovníkov či pedagogických asistentov) v základných a stredných školách bol 1522,30 eura.

Platy rastú, ale aj nerastú

„Zvýšenie spôsobil najmä nárast odmien, k čomu prispel aj štát. Ministerstvo školstva poskytlo prostriedky na jednorazové odmeny najprv vo výške 100 eur a potom 350 eur na jedného učiteľa,“ vyplýva zo zistení. Pri zohľadnení inflácie zostali reálne platy učiteľov približne rovnaké ako v roku 2020.

Ilustračná foto: TASR

V porovnaní s rokom 2020 najviac narástli priemerné platy učiteľom stredných športových škôl (o 5,7 percenta), tvrdia analytici. Nasledovali vyučujúci na gymnáziách a stredných odborných školách (o štyri percentá). Menší nárast bol v prípade učiteľov v základných školách (o 2,6 percenta) a najmenej si polepšili vyučujúci na konzervatóriách (o jedno percento).

Inflácia v roku 2021 dosiahla podľa slov analytikov 3,2 percenta a priemerná mzda v národnom hospodárstve vzrástla o 6,9 percenta. „V porovnaní s priemernou mzdou v národnom hospodárstve si teda učitelia oproti roku 2020 pohoršili,“ poznamenali analytici.

V roku 2021 predstavoval plat učiteľov 125,7 percenta priemernej mzdy v národnom hospodárstve, rok predtým to bolo 130,4 percenta. „Najhoršia situácia bola v Bratislavskom kraji, kde učitelia zarábali v porovnaní s regionálnou priemernou mzdou najmenej (103 percent),“ uviedli analytici.

Politici sa hádajú

Analytici tvrdia, že o učiteľských platoch nemajú dostatok kvalitných údajov. Poukázali na to, že nemajú samostatný údaj o platoch pedagógov. Podľa ich slov ministerstvo zverejňuje len spoločný údaj pre všetkých pedagogických zamestnancov, tými sú aj pedagogickí asistenti alebo riaditelia škôl, a preto sa platy na týchto pozíciách môžu výrazne líšiť.

Ilustračná foto: TASR

Analytici poukazujú aj na chýbajúce informácie o mediáne učiteľských platov. „Priemer platov pedagogických zamestnancov tak nemusí dobre odrážať platové podmienky všetkých učiteľov,“ poznamenali analytici.

Podľa analytikov z CVA v roku 2022 možno očakávať zhoršenie finančnej situácie učiteľov. „Plošne sa majú učiteľské platy zvýšiť o tri percentá od júla 2022, inflácia sa odhaduje až na 8,5 percenta,“ dodali analytici.

Zatiaľ čo učiteľom hrozí reálny pokles ich platov, vláda nijako nekoná a ministri Gröhling a Matovič sa hádajú, kto za to môže. Obaja povedali, že pôjdu podporiť učiteľov ma ich plánovaný štrajk, čo znie až groteskne.

Uložiť článok

Najnovšie články