Trendom medzi pytliakmi je najmä zabíjanie slonov a nosorožcov kvôli klom, no nepohrdnú ani inými zvieratami. Len nedávno sme priniesli článok o zavraždených levoch, tentoraz na ľudskú chamtivosť doplatili šupinovce.
Čierny trh
V mnohých kútoch sveta sa ešte aj dnes verí v liečivú silu rôznych častí tiel zvierat. Najmä v ázijských krajinách sú za liečivé považované aj šupiny šupinovca, ktorý má iný názov manis. Aby sa pytliaci k šupinám dostali, vydeseného manisa zahnali do kúta a mačetami ho dobili na smrť. Šupiny sa predávajú na čiernom trhu a pytliaci neváhajú urobiť čokoľvek, aby sa k nim dostali. Vďaka tomu sa aj šupinovec ocitol na pokraji vyhynutia.
"Suffocated with smoke, beaten and boiled alive — this is a terrifying ordeal and pangolins clearly suffer immensely." https://t.co/7VY9Avaim7
— Extinction Symbol (@extinctsymbol) December 4, 2018
Krutá smrť
Zábery boli vyhotovené v Indii po tom, čo sa jeden z výskumníkov vydával za pytliaka. Vydesené zviera sa pokúsilo ukryť v dutom kmeni stromu, no proti pytliakom nemalo šancu. Tí totiž strom rozsekali sekerou a keď sa k manisovi nedostali ani tak, zapálili oheň v nádeji, že dym zviera vyženie. Šupinovec to napokon nevydržal a pokúsil sa pred dymom ujsť, no padol do zajatia pytliakom. Tí ho hodili do vreca a v neďalekej chatrči ho mlátili mačetami dovtedy, kým šupinovec neostal ležať v kaluži krvi bez pohybu. Následne sa manis hodí do kotla s vriacou vodou.
Šupiny
Toto bol len jeden z tisícok prípadov, šupinovce sa totiž predávajú nielen kvôli šupinám, ale aj do mnohých reštaurácií ako pochúťka. Odborníci tvrdia, že zabíjanie týchto zvierat je medzi pytliakmi mimoriadne populárne, najmä kvôli finančnej odmene. Z predaja jediného manisa totiž rodina vyžije až štyri mesiace. Video bolo natočené v rámci výskumu. Počas neho robili odborníci aj rozhovor so 140 miestnymi obyvateľmi. Tí tvrdia, že dopyt po manisoch je veľký, preto obyvatelia robia, čo môžu, aby ho uspokojili.
Lieky ale aj šperky
Najviac manisov je žiadaných v Číne a vo Vietname. Ich šupiny totiž obsahujú keratín, ktorý je prítomný aj v ľudských vlasoch a nechtoch. Ľudia šupinovce zabíjajú napriek tomu, že žiaden liečivý účinok šupín preukázaný nebol. Veria totiž, že šupiny a výrobky z nich dokážu po konzumácii vyliečiť rakovinu, rôzne kožné ochorenia, či dokonca impotenciu. Mäso manisa sa zas považuje za lahôdku a šupiny sa využívajú ako dekorácia k pokrmom, či na výrobu šperkov.
Nevedomosť
Z rozhovorov vyplynulo, že pytliaci si nie sú vedomí škôd, ktoré páchajú a tvrdia, že nevedia o tom, že manis je mimoriadne ohrozeným druhom. Nevedomosť však nie je ospravedlnením pre to, akým krutým spôsobom sú zvieratá pripravované o život. Odborníci tvrdia, že len medzi rokmi 2000 až 2013 bolo kruto zabitých až milión manisov.
The hunters light a fire to smoke #pangolin out from the tree. It makes a bolt for freedom but is captured. The pangolin is bludgeoned with a machete until it can barely move. While bleeding, it is then thrown into a cauldron of boiling water, where its struggle comes to an end. pic.twitter.com/LIEcYJAuUm
— Animal Protection IN (@MoveTheWorldIN) December 4, 2018
Odborníci bijú na poplach a varujú, že je dôležité obyvateľov poučiť a ukázať im, že šupiny manisa liečivé nie sú. Peniaze sú však silnou motiváciou, bude preto potrebné podniknúť viacero krokov na to, aby ľudia od zabíjania a predávania manisov upustili.
independent
Nahlásiť chybu v článku