Toto privilégium získalo múzeum v Prahe, uviedol v utorok český premiér Petr Fiala.
Historické pozostatky 3,18 milióna rokov starého ľudského predka objavili v Etiópii v roku 1974. Nález bol v tom čase najkompletnejší, aký sa kedy našiel a spôsobil revolúciu v chápaní vývoja človeka.
„Kostrové pozostatky Lucy budú vôbec prvýkrát vystavené v Európe,“ povedal novinárom český premiér Fiala, keď oznámil vzácne zapožičanie národným múzeom Etiópie.
Dotyk histórie putuje až do Prahy
Fragmenty budú vystavené v pražskom Národnom múzeu v rámci výstavy „Ľudský pôvod a fosílie“ dva mesiace od 25. augusta. Pozostatky budú vystavované spolu so Selamom, dieťaťom australopiteka, ktoré bolo asi o 100-tisíc rokov staršie ako Lucy a našlo sa na rovnakom mieste o 25 rokov neskôr.
V súčasnej podobe sa Lucy skladá zo skamenených zubných zvyškov, fragmentov lebky, častí panvy a stehennej kosti. Skamenená kostra Lucy, vysoká 1,1 metra a vážiaca 29 kilogramov naposledy opustila Etiópiu v rokoch 2007 až 2013, keď putovala po amerických múzeách.
Lucy chodila na dvoch nohách a predpokladá sa, že zomrela vo veku 11 až 13 rokov, pričom pre tento druh bola považovaná za dospelú. Až do objavenia „Toumai“ v Čade v roku 2001 – lebky starej šesť alebo sedem miliónov rokov – sa verilo, že Lucy je najstarším nájdeným predchodcom človeka.
V štúdii z roku 2016 vedci uviedli, že Lucy mala silné ramená, čo naznačuje, že pravidelne liezla na stromy a v noci hniezdila vo vetvách. Podľa štúdie mala tiež relatívne slabé nohy, ktoré sa nepoužívali na lezenie a boli neefektívne na chôdzu. Analýza zlomeniny jednej z kostí Lucy v tom istom roku naznačila, že pravdepodobne zomrela pri páde z vysokého stromu.
Nahlásiť chybu v článku