Senegalskí a japonskí futbaloví fanúšikovia zanechali u organizátorov svetového šampionátu v Rusku dobrý dojem. Po tom, ako skončili zápasy nevyrazili do barov, ale ostali na štadióne a začali po sebe upratovať.
Po vášnivých stretnutiach na majstrovstvách sveta vo futbale sú tribúny často pokryté odpadkami – vrátane zvyškov jedla, plastových pohárov, obalov a papierov.
Senegal vyhral v utorok v stretnutí nad Poľskom 2:1 a podobne si počínali aj Japonci, ktorí porazili Kolumbiu rovnakým skóre 2:1 Japonské národné futbalové mužstvo zaznamenalo vôbec prvé víťazstvo nad juhoamerickou stranou na majstrovstvách sveta.
Reakcie fanúšikov, ktorí začali upratovať štadióny, zožali veľký úspech aj na sociálnych sieťach. Tréner Senegalu Aliou Cissé povedal, že je na fanúšikov rovnako tak hrdí, ako aj na hráčov jeho zverencov.
Senegal fans cleaning up their part of the stadium after their victory against Poland is the best thing you’ll see today👏🇸🇳 pic.twitter.com/nhojG0CHaU
— PF | World Cup🏆 (@PurelyFootball) 19. júna 2018
Podobné pochvalné reakcie zožali aj japonskí fanúšikovia. „Nie je to iba súčasť futbalovej kultúry, ale súčasť japonskej kultúry. Dôležitým aspektom japonskej spoločnosti je zabezpečiť, aby bolo všetko úplne čisté, a je to tak aj v prípade všetkých športových podujatí,“ povedal pre BBC futbalový novinár Scott McIntyre, ktorý pôsobí v Japonsku.
Je to návyk, ktorý Japoncom vštepujú od detstva. „Upratovanie po zápasoch je rozšírením základného správania, ktoré sa vyučuje v škole, kde deti čistia triedy a chodby. Postupne sa to stáva zvykom u väčšiny obyvateľstva,“ vysvetľuje Scott North, profesor sociológie na Osackej univerzite.
This is my favourite moment of the World Cup so far; Japan fans picking up litter after their victory vs Columbia. The lessons in life we can take from the game. Why I support 🇯🇵 #class✅#respect✅#WorldCup pic.twitter.com/FyYLhAGDbi
— Christopher McKaig (@Coachmckaig) 19. júna 2018
Mnohí ľudia sa s údivom nahliadajú na tento čin fanúšikov jednej aj druhej krajiny a súhlasne tvrdia, že takéto niečo by si mohli osvojiť aj iné národy a to nielen na medzinárodných podujatiach, ale aj na domácich stretnutiach.
Takýto krok fanúšikov by si určite pochvaľovali aj organizátori futbalových či iných športových podujatí na Slovensku. Či sa toho dočkajú je ale pri mentalite nášho národa nateraz dosť otázne.
TASR, ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku