Málokto má dnes dôvod obávať sa morovej epidémie. Z času na čas sa však predsa len objaví choroba, ktorá nám pripomenie, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Dôkazom je muž, ktorému bola diagnostikovaná zákopová horúčka, choroba, ktorá vyčíňala počas prvej svetovej vojny.
Mužovi diagnostikovali zákopovú horúčku
Zákopová horúčka bola choroba, ktorá potrápila vojská najmä počas prvej svetovej vojny. Medzi rokmi 1914 až 1918 sa ňou údajne nakazilo najmenej milión vojakov, píše portál The Lancet. Ochorenie vyvoláva baktéria Bartonella quintana a za jej šírenie sú zodpovedné najmä vši, konkrétne ich výkaly. Ako informuje portál The Guardian, lekári ju diagnostikovali 48-ročnému kanadskému mužovi, ktorý istý čas žil na ulici.
Muž prišiel na pohotovosť po tom, čo sa u neho objavila bolesť hrudníka a ťažkosti s dýchaním pretrvávajúce dva dni. Muž v minulosti užíval drogy a je pod dohľadom lekárov kvôli HIV. V minulosti vyhľadal odbornú pomoc kvôli všiam. Stopy po tomto hmyze objavili lekári na mužovom tele aj tentoraz. Okrem toho, vyšetrenia ukázali, že muž mal zväčšenú slezinu, mal zablokované pľúcne cievy a ďalšie boli oslabené. Jeho stav bol taký vážny, že musel byť pripojený na umelú pľúcnu ventiláciu a vyšetrenia ukázali aj poškodenie srdca, ktoré si vyžiadalo okamžitú operáciu.
Ľudia stále žijú v podmienkach, ktoré sú neakceptovateľné
Zákopová horúčka sa prejavuje najčastejšie zvýšenou telesnou teplotou, bolesťou chrbta, hrudníka, nôh a hlavy, ale aj závratmi. V extrémnych prípadoch môže zákopová horúčka spôsobiť tzv. endokarditídu, teda zápalové ochorenie vnútornej vrstvy srdca a chlopní, čo môže mať fatálne následky. Okrem spomínaného muža lekári v priebehu pol roka zaznamenali ďalšie tri prípady zákopovej horúčky, pričom všetci pacienti patrili do rizikovej skupiny.
V jednom z prípadov bol priebeh ochorenia taký vážny, že muža postihlo krvácanie do mozgu. Následkom toho ostal paralyzovaný a má ťažkosti s rečou. V posledných rokoch výskyt zákopovej horúčky zaznamenali lekári viackrát, zvyčajne medzi bezdomovcami, informuje časopis Clinical Infectious Diseases. Nakazili sa však ňou aj ľudia, ktorí nepatria do rizikovej skupiny a pravdepodobnosť výskytu vší je u nich vo všeobecnosti nízka.
Ako informuje článok publikovaný v časopise Canadian Medical Association Journal, ľudia na ulici neraz zomierajú bez toho, aby bola určená presná príčina ich úmrtia. To môže viesť k šíreniu ochorení, s ktorými lekári za bežných okolností nerátajú. Takým je aj zákopová horúčka. To, že sa zákopová horúčka vyskytuje ešte aj dnes, je znamením, že množstvo ľudí stále žije v podmienkach, ktoré sú neakceptovateľné, a ktoré si často ani len nedokážeme predstaviť.
Nahlásiť chybu v článku