Odmietavá politika Spojených štátov voči vydávaniu víz ľuďom z moslimských krajín sa stala problémom aj pre tím šiestich mladých dievčat z Afganistanu. Tie sa chceli zúčastniť medzinárodnej robotickej súťaži, ktorá sa bude odohrávať v USA, no víza na cestu nedostali.
FIRST Global Challenge je súťaž, ktorej cieľom je podporovať vášeň pre vedu, techniku, inžinierstvo a matematiku. Je to obrovská príležitosť pre mnohých študentov stredných škôl, aby sa zdokonalili v robotike. Do súťaže zapojili tímy z viac ako stovky krajín celého sveta. Tie sa po troch spoja a spoločne musia vyriešiť rôzne inžinierske problémy, akými sú napríklad zachovávanie a filtrovanie vody. Cieľom je nielen zdokonalenie svojich schopností v programovaní a robotike, ale aj naučiť sa spolupráci s ľuďmi z iných národností.
Dievčenský tím z Heratu z Afganistanu dúfal, že sa bude tiež môcť zapojiť a vytvorili tak robota, ktorý je dokáže dômyselen triediť loptičky do pripravených nádob. „Chceme sa vyvíjať, zistiť, čo všetko dokážeme a možno odhaliť géniov, ktorí sa skrývajú v nás,“ píšu o sebe dievčatá.
Kvôli vízam dievčatá dvakrát cestovali do viac ako 800 kilometrov vzdialeného Kábulu na americkú ambasádu, aby s nimi urobili pohovor, no dvakrát ich zamietli. To sa stalo napriek tomu, že oba pohovory boli organizované ženou menom Roya Mahboob, afganskou zakladateľkou softvérovej spoločnosti Citadel. Okrem toho tímu pomáhali aj študenti z pennsylvánskej univerzity Carnegie Mellon. Zo zamietnutia boli dievčatá zrútené a podľa Royae preplakali celý deň.
Za všetko majú aspoň malú satisfakciu, keďže o ich situácii sa dozvedeli aj organizátori súťaže. Ich robot teda bude môcť byť zapojený do súťaže, keďže dievčatám dovolili spojiť sa s nimi cez video. Napriek tomu táto situácia rozhorčila mnohých expertov na terorizmus, ktorí tvrdia, že tieto zákazy sú kontraproduktívne a dochádza skôr k odopieraniu vzdelania a k búraniu vzťahov medzi Západom a moslimskými krajinami.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku