Pamätáte si, ako vám rodičia hovorili, že na pohovore musíte urobiť dobrý prvý dojem? Už vtedy na ich strane bola veda. Prvé dojmy existujú...

Pamätáte si, ako vám rodičia hovorili, že na pohovore musíte urobiť dobrý prvý dojem? Už vtedy na ich strane bola veda. Prvé dojmy existujú a sú reálne a dokonca sa im už venuje aj odvetvie psychológie. Počas prvého stretnutia si ľudia všimnú mnoho. Zaškatuľkujú vás dokonca aj v oblasti vzťahov a vašej inteligencie. Či už majú pravdu, to je otázne. Pozrite sa, ktorých 8 vecí si ľudia všímajú už behom niekoľkých sekúnd. Možno budete prekvapení, ako zle niekedy môžete človeka odhadnúť. Ak chcete ľuďom lepšie porozumieť, pár psychologických trikov nájdete tu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dôveryhodnosť

prvydojem1
bodylanguageuniversity.com

Ľudia odsúdia vašu dôveryhodnosť už v desatine sekundy. Výskumníci z Princetonu ukázali študentom 22 tvárí hercov počas 100 milisekúnd. Súčasne boli požiadaní, aby sa rozhodli, či sú dané osoby dôveryhodné. Ďalší podobný pokus na inej vzorke študentov sa týkal atraktivity, kompetencie, sympatie, či agresivity. Členovia tejto skupiny sa na tváre mohli pozerať koľko len chceli. Čo sa týka dôveryhodnosti, výsledky oboch skupín boli konzistentné, aj keď študenti v druhej skupine boli vo svojich vyjadreniach o niečo sebavedomejší, keďže mali viac času na rozmyslenie. S pribúdajúcim časom sa dôveryhodnosť zvyšovala, pretože študenti začali danú osobu viac analyzovať.

Vysoké postavenie

prvydojem2
therichest.com

Malá holandská štúdia zistila, že ľudia, ktorí nosia značkové oblečenie – Lacoste a Tommy Hilfiger, aby som bola presná – sú vnímaní, akoby mali vyšší status, než ľudia, ktorí značkové oblečenie nenosia. Štúdia síce nehovorí o tom, ako rýchlo ľudia zmenia svoj názor, ale keďže sa jednalo o pokus, kedy neboli vyslovene požiadaní, aby sa sústredili na oblečenie, má táto malá štúdia relevantnú výpoveď. To, ako vnímame druhých, závisí aj od komunikácie. Vedci poslali vzorku ľudí, kde boli všetci oblečení v značkových veciach, aby požiadali 45 ľudí o vyplnenie dotazníka. Je to síce malá vzorka, no rýchlosť reakcií 45 nakupujúcich bola až trikrát vyššia, ako keď sa ich opýtali ľudia v bežnom, neznačkovom oblečení.

Bohatstvo

prvydojem3
money.cnn.com

Ďalšia nedávna štúdia zachytila a natáčala momenty, keď sa cudzí ľudia navzájom spoznávali a potom museli odhadovať ich sociálno-ekonomický status. Bohatší ľudia boli identifikovaní podľa „tikov“, boli menej zapojení do rozhovoru, pričom menej bohatí ľudia boli oveľa viac zapojení do rozhovoru, často prikyvovali a udržiavali očný kontakt.

Promiskuita

prvydojem4
create-tattoos.com

Aj v dnešnej dobe sa nájde mnoho ľudí, ktorí odsudzujú tetovania a majú na to svoje konzervatívne názory. Podľa Britskej štúdie sú ženy s viditeľným tetovaním vnímané ako menej atraktívne, oveľa viac promiskuitné a taktiež sa im pripisuje väčšia konzumácia alkoholu. Vedci si myslia, že to vychádza práve z kultúry. Tetovania sú spájané s rýchlymi autami, alkoholom, cigaretami, športom a najmä aj so známymi pánskymi časopismi. Francúzska štúdia však prišla na to, že mužom sa na pláži či kúpalisku viac páčia ženy s tetovaniami. Netreba teda zovšeobecniť všetky názory. Stále sa v niektorých kultúrach nájdu tí, ktorým sa tetovania páčia, ale sú medzi nami aj takí, ktorí to odsudzujú.

Múdrosť

prvydojem5
alltopstartups.com

Štúdia profesorky Murphyovej z Marymountskej univerzity z roku 2007 zistila, že očný kontakt pri konverzácii má obrovský vplyv na vnímanie múdrosti toho druhého. To, ako vnímame výšku IQ človeka, s ktorým komunikujeme, sa dá brilantne zvýšiť len pomocou pohľadu do očí. Dokážeme teda manipulovať s človekom len pomocou pohľadu. Je zaujímavé, že ľudia sa väčšinou snažia zmanipulovať to, ako ich tí druhí vidia. Dvojice boli nahrávané na video a jeden z nich bol vždy požiadaný, aby hral múdreho a kompetentného človeka. „Herci“ neboli schopní ovplyvniť osobu, ktorá sedela oproti nim práve kvôli neustálemu očnému kontaktu. Všetkých mimo miestnosť však títo herci presvedčili.

Výhra vo voľbách

prvydojem6
baltimoresun.com

Alexander Todorov, výskumník na Princetonskej univerzite, vykonal sériu pokusov, kde ľuďom ukazoval tváre kandidátov. Bez akýchkoľvek iných informácií o daných kandidátoch, až dve tretiny pozorovateľov dokázalo uhádnuť víťaza volieb.

Dobrodružnosť

prvydojem7
lifehack.org

Prvé dojmy nie sú len o našom výzore. Ľudia tiež dokážu inštinktívne vyhodnotiť to, ako sa pohybujeme. Vrámci štúdie malo 26 študentov špeciálne okuliare, vďaka ktorým videli len svetelné body, ktoré predstavovali nohy, kolená, boky, trup, lakte, zápästia, ruky a hlavu. Potom mali študenti ohodnotiť pohyby okoloidúcich ľudí pomocou rôznych charakteristík. Viac ako 90% študentov správne identifikovalo niektoré povahové črty, ako to, či sú extroverti, introverti, alebo dobrodružné povahy.

Smútok

prvydojem8
pierreduplessis.co

Štúdia spočívala v tom, že vzorka ľudí, ktorí si v uplynulých mesiacoch prešli zlými situáciami, rozvodom alebo ťažkými chorobami, rozprávala o svojich problémoch. Následne na to boli výňatky z rozhovorov analyzované študentami, ktorí mali určiť ako veľmi sa jednalo o stresujúce situácie, či bol daný človek smutný, rozrušený, alebo príliš emocionálny. Štúdia síce nebola veľká, no ukázalo sa, že unáhlené rozhodnutie môže byť niekedy celkom presné. Študenti, ktorí počúvali úryvky z rozhovorov, dokázali celkom presne určiť, v akom emocionálnom rozpoložení sa daný človek nachádzal.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), techinsider.io

Uložiť článok

Najnovšie články