Koniec roku 2016 sa už pomaly blíži a vy už teraz možno rozmýšľate nad letnou dovolenkou. Nie je to nič neprirodzené, veď ak chce človek vychytať dobrý termín, cenu a všetko okolo je dobré naplánovať v dostatočnom predstihu. Kam by ste sa však mali budúci rok vybrať? Je dobré zvoliť si klasické destinácie? Podľa spoločnosti Fodor’s by ste niektoré tradičné miesta mali radšej vynechať a vybrať si iné alternatívy. Poďte sa spolu s nami pozrieť, čo (ne)odporúča najväčší spostredkovateľ turistických informácií a prvý profesionálny vydavateľ cestovných sprievodcov Fodor’s.
Dubaj = V rekonštrukcii
Ak ste celý rok (poprípade dva, tri, či osem) šetrili na dovolenku v Dubaji, asi vás sklameme. V roku 2017 by ste ho rozhodne navštevovať nemali, pretože mesto bude v nasledujúcom roku poriadne rozostavané. Dubaj bude totiž v roku 2020 hostiť veľkolepú udalosť EXPO a rekonštrukcia a prípravy začínajú už v roku 2017. Na mnohé známe miesta sa teda v Dubaji vôbec nedostanete a v konečnom dôsledku by ste z takejto drahej dovolenky mohli byť aj sklamaní.
Alternatíva = Hong Kong
Ako alternatívu k Dubaju odporúča Fodor’s Hong Kong. Síce tu nenájdete najvyššiu budovu sveta, ale zato najvyšší hotel vôbec. Hong Kong má všetko, čo by ste očakávali aj od Dubaja. Luxusné butiky, rušné ulice, trhy, rušný život, prvotriednu gastronómiu, čím je pre Dubaj silným súperom.
Veľká koralová bariéra = ekologická katastrofa
Kedysi prekrásne a životom prekypujúce koralové útesy Veľkej koralovej bariéry už dnes nie sú to čo kedysi. Vplyvom činnosti človeka sa z nich pestrosť a krása postupne vytráca. Veľká koralová bariéra patrí k najväčším ekologickým katastrofám 21.storočia a z tunajšieho výletu by ste mohli byť veľmi sklamaní. Navyše aj turisti, ktorí sú k prírode často neohľaduplní, sú jedným z dôvodov, prečo k tejto katastrofe došlo.
Alternatíva = ostrov Atauro
Namiesto Veľkej koralovej bariéry si môžete zájsť na ostrov Atauro. Ten sa nachádza v Tichom oceáne neďaleko ostrovného štátu Východný Timor. Po zničení Koralovej bariéry sa práve vody v okolí tohto ostrova stali najbiodiverzifikovanejšou oblasťou na svete.
Times Square = (ne)pravý New York
Pre New York-čanov existuje pojem zvaný „pravý New York“ a Times Square zaň vôbec nepovažujú. V skutočnosti sa tejto časti mesta snažia domáci obyvatelia čo najviac vyhýbať. Ľudia, ktorých tam stretnete sú preto z 90% len ďalší turisti. Pravý New York tu nehľadajte.
Alternatíva = Brooklyn
Práve Brooklyn má byť skutočným New Yorkom. Táto časť už neslúži pre turizmus, a preto tu zažijete skutočný ruch „veľkého jablka“. Všetko čo dostanete na Times Square nájdete aj tu – od suvenírov, cez dobré jedlo, netradičné kaviarne, až po hudobné kluby. No všetko je dostupné za oveľa rozumnejšie ceny, pretože práve sem chodia aj New York-čania. Táto časť už nie je orientovaná na masový turizmus.
Naí Dillí = Smogové mesto
Rušné hlavné mesto Indie bolo po minulé roky miestom, ktoré ste podľa cestovných agentúr museli navštíviť, ak ste chceli spoznať život v Indii. V roku 2016 sa kvôli smogu všetko zmenilo a Dillí z rebríčkov vypadlo. Smog sa objavil len nedávno, v novembri 2016 a v meste zavládla najhoršia situácia znečistenia vzduchu za posledných 17 rokov. Ak sa teda chystáte do Indie, hlavné mesto radšej obíďte.
Alternatíva = Bangalúr
Keďže sa prvé miesto v rebríčku miest v Indii, ktoré by ste mali navštíviť uvoľnilo, okamžite sa ho zhostil Bangalúr. Tretie najväčšie mesto v Indii vám poskytne to isté čo Naí Dillí, no ešte omnoho viac. Okrem rušného indického života tu nájdete skvelé jedlo, tradičné uličky, pamiatky, chrámy a neďaleko za mestom dokonca džungľu s tigrami a opicami. Čo viac si môže človek od Indie želať.
Londýn = Bez Big Ben-u
Londýn je snom mnohých cestovateľov, ktorý nie je finančne náročný ani na slovenské pomery. Jedno z najnavštevovanejších miest v hlavnom meste Anglicka je Elizabeth Tower, na ktorej sa nachádzajú aj najznámejšie hodiny a zvon Big Ben. Ak ste ho ešte nevideli a nepočuli a chceli ste ho navštíviť v budúcom roku, tak si to radšej rozmyslite. Po 157 rokoch bude totiž celá veža po prvý raz v rekonštrukcii a vstup na atrakciu bude pre turistov obmedzený.
Alternatíva = Praha
Ako alternatívu odporúča agentúra Fodor’s hlavné mesto našich susedov, Prahu. Vo svojom rebríčku porovnáva pražský Orloj s celosvetovo známym Big Benom a označuje ho za mechanický div sveta. Ak ste teda v Prahe ešte neboli, alebo to už bolo pred nejakým tým rokom, určite viete, že Praha je skutočne nádherná a nahradí vám dovolenku do akejkoľvek európskej metropoly.
Pisa = jediná atrakcia
Podľa mnohých je talianske mesto Pisa „zbytočnou“ destináciou mnohých turistov. Prídete pod šikmú vežu, odfotíte sa, vyjdete na jej vrchol za 15 eur a zrazu zistíte, že v meste už nemáte čo obzerať. Takto hodnotia Pisu mnohí odborníci cestovného ruchu, a preto – ak chcete zažiť skutočne niečo viac, siahnite radšej po inej alternatíve.
Alternatíva = Abú Zabí
Alternatívu k veži Pisa nájdete v hlavnom meste Spojených arabských emirátov. V Abú Zabí totiž stojí veža 3-krát vyššia ako Pisa a 4-krát viac naklonená, ako tá v Taliansku. Okrem toho tu nájdete mnoho ďalších lákavých atrakcií každého druhu. Zábavné parky, safari, paláce v krásnej arabskej architektúre. Čo poviete na takúto alternatívu?
Ibiza = ostrov preplnený turistami
Španielsky ostrov Ibiza je skutočne nádherný. Nájdete tu až 56 prekrásnych pláží, množstvo zátok a nekonečné množstvo podnikov a rušných uličiek, v ktorých zažijete skvelý dovolenkový nočný život. Okrem toho tu však nájdete tisíce turistov. A práve preplnenenosť ostrova je negatívom Ibizy.
Alternatíva = Aqua Amarga
Ak chcete prežiť dovolenku v Španielsku, zvoľte radšej namiesto Ibizy španielske pobrežie v oblasti, ktorá sa nazýva Aqua Amarga. Tento bývalý rybársky prístav sa postupne začína pretvárať na turistickú destináciu. Ľudí tu však zatiaľ veľa nie je, a preto tu zažijete oveľa pokojnejšiu dovolenku, no so všetkým čo by vám mohla ponúknuť aj Ibiza.
Island = zima
Na Islande prebýva počas roka v každom ročnom období viac turistov ako samotných obyvateľov tejto ostrovnej krajiny. Island je veľkým lákadlom pre svoju divokú prírodu, ľadovcovú krajinu a prekrásne scenérie. Určite sa ho oplatí vidieť, no má jednu nevýhodu. Je tu jednoducho zima a pre tých, ktorí majú nohy radšej v teple je to dosť veľká prekážka.
Alternatíva = Nový Zéland
Podľa agentúry Fodor’s je alternatívou k Islandu Nový Zéland. Nájdete tu prakticky to isté čo na Islande a to od činných sopiek, po ľadovce až po zasnežené vrcholky hôr a zelené lúky plné oviec. Narozdiel od Islandu je tu však teplo. Tak čo by ste si radšej vybrali vy?
Už máte vymyslenú destináciu na letnú dovolenku 2017? Kam to bude tentokrát?
Pozri aj: 9+1 najkrajších destinácií, ktoré by ste mali navštíviť, ak vo vás drieme dobrodružná duša
interez.sk (Lukáš M.), fodors.com
Nahlásiť chybu v článku