Foto: 20th Century FOX, Imagine Entertainment

Mnoho filmov dokáže diváka chytiť za srdce. Obzvlášť tie, ktoré upozorňujú na to, že boli natočené podľa skutočných udalostí.

No je to vždy tak? Mnoho tvorcov oscarových filmov s nadpriemerne dramatickým a napätým príbehom tvrdí, že ich film bol založený na pravdivých udalostiach. Je však rozdiel medzi tým či je film založený na skutočných udalostiach, alebo sa jeho dej naozaj podľa nich aj odvíjal. Je naozaj umenie premeniť niečí príbeh na sériu hereckých výkonov zostručnených do dvoch teatrálnych a veľkolepých hodín. Niekdy si to však žiada trocha pozlátka na povrchu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ takýto film sledujeme, očakávame, že minimálne základné informácie, ktoré nám boli sprostredkované, akosi súhlasia s realitou. Nie vždy je však tomu tak. Ľudia, ktorých sa tieto udalosti týkajú môžu skončiť očiernení a nahnevaní práve pre to, koľko lží sa o nich na veľkom plátne tvrdilo.

Sociálna sieť

Vo filme sa nachádza obrovské množstvo nezrovnalostí v tom, ako Mark Zuckenberg vytvoril Facebook. Jednou z nich je napríklad aj to, že postava menom Eric Albright, ktorú si zahrala Rooney Mara, bola fiktívna. Taktiež spor medzi Zuckenbergom a spoluzakladateľom Eduardom Severinom bol omnoho menej dramatický, než ako to ukázal film. Severinov podiel bol znížený, no činilo to 10% a nie 0,3%. „Dôvod prečo sme sa nezúčastnili bol ten, že išlo o fikciu už od začiatku,“ vysvetlil Zuckenberg pri otázke ohľadom Sociálnej siete. Mnoho ľudí, ktorí boli súčasťou spoločnosti povedali, že udalosti boli naozaj omnoho menej dramatické, išlo o vývoj nových technológií a nie cestu za mocou. Autor však tvrdí, že ide o veľmi temnú pravdu a ide o príbeh, o ktorom Zuckenberg nikdy nechcel, aby uzrel svetlo sveta.

Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Tento napínavý film rozpráva príbeh Richarda Phillipsa, ktorého si zahral Tom Hanks. Vo filme zachránil svoju posádku pred skupinou Somálskych pirátov. Udalosti však boli v skutočnosti omnoho menej hrdinské, posádka tvrdila, že Phillips bol sebecký muž, s ktorým sa nikto plaviť nechcel a jeho činy boli dôvodom, prečo bola ich loď prepadnutá. Kapitán sa mal držať loď 600 míľ od Somálska, no priblížil sa k jeho pobrežiu na 235 míľ, aj napriek námietkam všetkých mužov na palube. Posádka sa so spoločnosťou, pod ktorou sa plavili, súdila o 50 miliónov za úmyselné a vedomé ohrozenie ich bezpečnosti.

Posledný škótsky kráľ

V prípade Posledného škótskeho kráľa hovoríme o filme, ktorý je len sťažka založený na knihe, len sťažka založenej na skutočných udalostiach. Prvou chybou je, že postava, ktorú si zahral James McAvoy neexistovala. Pokiaľ by niekto ako Nicholas Garrigan naozaj existoval, bol by založený na Bobovi Astlesovi, Britskom vojakovi a priateľovi Idiho Amina. Bob Astles bol významnou súčasťou Aminovej vlády a skončil vo väzení v Ugande potom, čo skončil nastolený režim. Astles bol hlavou protikorupčnej skupiny, do dnes však nie je jasné, za čo je Astles zodpovedný, no väzenie po čase opustil a vrátil sa do Veľkej Británie, kde žije do teraz.

Klub poslednej nádeje

Príbeh Rona Woodroofa, ktorý pašoval lieky, ktoré mali pomôcť s liečbou AIDS je naozaj inšpiratívny a skvelý kandidát pre hollywoodske ocenenie. Woodroof však v skutočností nebol ani cowboyom, ani extravagantným mužom, dokonca nebol ani homofóbom, tak ako to vyobrazené vo filme. V skutočnosti  bol veľmi tichý, opatrný a nenápadný. Ďalšou podstatnou pravdou je, že dve ďalšie hlavné postavy vôbec neboli také ako v skutočnosti. Ak vôbec nejaké boli. Rayon, transgender žena, ktorú si zahral Jared Leto a doktorka Eve Saks, ktorou bola Jennifer Garner, boli postavy vymyslené len pre film.

Čistá duša

Príbeh Johna Nasha, ktorý trpel paranojou a schizofréniou je všeobecne známy. Autor knihy, podľa ktorej bol film natočený povedal, že Čistá Duša je nepresná, no zachováva si ducha Nashovho príbehu. Jedna z týchto nepresností je však aj to, že nikdy netrpel vizuálnymi halucináciami. Jeho odmietanie liekov a jeho silný preslov pri prevzatí ceny neboli vo filme naopak obsiahnuté vôbec. Vzťah s jeho ženou bol omnoho komplikovanejší, pretože s inou ženou mal nemanželského syna a s tou svojou odmietal spať v jednej posteli po dobu dvoch rokov.

Rivali

Rivalita medzi Huntom a Laudom nebola tak intenzívna a dramatická ako tomu bolo vo filme. V skutočnosti boli priatelia a dokonca spolu istý čas bývali v jednom byte v Londýne. Po pretekoch spolu chodievali na drinky. Dokonca aj situácia, kde Hunt udrie novinára je výmyslom.

Revenant – Zmŕtvychvstanie

Sledovať príbeh Hugha Glassa v prevedení Leonarda DiCapria bolo naozaj úžasné. To, že išlo o skutočný príbeh tiež zohralo veľkú úlohu v tom. ako sme zážitok vnímali. Vo filme bol Glass naozaj nepekne zranený a namiesto toho, aby John Fitzgerald počúval prosby jeho syna o záchranu Glassovho života, ho zabil a hlavnú postavu pochoval zaživa. Práve vďaka tomu sa vydal Glass na cestu, pri ktorej chcel pomstiť smrť svojho syna. V skutočnosti však syna ani nemal. V čase, keď sa zranil, ho opustili jeho dvaja spoločníci, pretože sa báli útoku Indiánov. Keď sa Glass prebudil, vypátral ich, aby dostal naspäť svoje veci. A nakoniec obom mužom odpustil to, čo mu (ne)urobili.

Pozri aj: Zamyslíte sa či to bol zámer, alebo si z vás len režiséri vystrelili. 10 slávnych scén z filmov, ktoré musíte vidieť viackrát

viralthread.com
Uložiť článok

Najnovšie články